“İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmeyeceğiz”

“İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmeyeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Taşdelen Dağlı, Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve 1 Temmuz’da sona erecek olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Dağlı, “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Dağlı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Kamuoyunda ‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak da bilinen, ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni 2011 yılında ilk imzalayan ülkenin Türkiye olduğu ve yaklaşık on yıl sonra bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile iktidarın bu sözleşmeden çekildiği bilinmektedir.

Ülkemizdeki hâkim politikalar kadınları aile içine hapsetmeye, eğitimde ikincilleştirme veya yok saymaya, işgücü söz konusu olunca ucuz emek olarak görmeye, erkek egemenliğine tabi kılmaya ve eşitsizlikleri meşrulaştırmaya yöneliktir. Açık ki sözleşmeden çekilme, ülkemizdeki yaygın şiddet ve vahşeti artıracak güçlü bir teşvik unsurudur.

Eşit, özgür, demokratik, uygar bir ülkede yaşamak isteyen bizler, sözleşmenin sona erme kararını protesto ediyor ve bu kararın bir an önce geri çekilmesini istiyoruz.
Belirtmek isteriz ki bu konu aynı zamanda laiklik ve demokratikleşme mücadelesinin önemli bir unsurudur.

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin, Türkiye bakımından 1 Temmuz 2021’de sona ermesi bizim için bir şey ifade etmeyecektir. Biz kadınlar olarak hayatımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Tüm kadınların sesine ses, gücüne güç katarak İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz.” 

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158