İYİ Parti İl Başkanı Demirci: İstanbul Sözleşmesi kaldırılamaz

İYİ Parti İl Başkanı Demirci: İstanbul Sözleşmesi kaldırılamaz

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Sülenman Demirci, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada "İstanbul Sözleşmesi kaldırılamaz" dedi.

İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyi Erdoğan'ın tek imzalı kararmase ile feshedildiğini anımsatan İYİ Parti Aydın İl Başkanı Süleyman Demirci; "İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilemez, “Anayasamız 90. Maddesine göre İstanbul Sözleşmesi Kanun hükmündedir . Temel haklarda Kararname düzenlenemez (Anayasa 104.madde).
Bunun anlamı, TBMM’nin onayı ile yürürlüğe giren bir sözleşmeyi tek imza ile yok saymak TBMM’nin açık iradesini yok saymaktır." dedi ve yazılı açıklamasını şöyle sürdürdü:

"İstanbul Sözleşmesi, kadın erkek eşitliğinin sağlanması, yaşam hakkı , şiddetin yaygınlığı üzerinden bir ihtiyaç olduğunu unutmadan yaklaşılması gereken bir sözleşmedir. Bunu yok saymak, göz yummak ‘zaten uygulamıyoruz, hadi kaldıralım’ demektir, Türkiye’de her gün onlarca  kadın öldürülüyor yada şiddete maruz kalıyor. Türkiye’ de özellikle aile içi şiddet inanılmaz boyutlarda bulunmaktadır. Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bununla topyekun mücadele etmeliyiz. İstanbul Sözleşmesini kaldırmak siyasi iktidarın şimdiye kadar uyguladığı yanlış politikaların bir sonucudur.
Gece yarısı yapılan bir operasyon ile Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu nasıl iddia edebiliriz. Bu durum da Anayasal haklar güvence altında değildir. İstanbul sözleşmesi , kadına yönelik şiddet ve şiddet mağduru kadın ile çocukların devlet tarafından korunması açısından önemli bir adım olduğundan dolayı Sözleşmeyi kaldırmak aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleşmesi, hukuk devleti olması yönünde de geri adım atmak demektir. Biz bunlara asla izin vermeyeceğiz.
Sayın genel Başkanımız Meral AKŞENER hanımefendinin de belirttiği gibi,
Hedefinde Kadın olan bu kirli zihniyeti besleyip, İstanbul sözleşmesi’ ni de bahane gösteren acizler bilsin ki; Kadın Haklarını hukukunu çiğnetmeyeceğiz! 
Bu ucube sistem değişecek, İstanbul sözleşmesi yeniden yaşatacak!"

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158