JES’ler deprem riskini artırıyor

JES’ler deprem riskini artırıyor

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Aydın’daki JES’lerin yarattığı tahribatı gündeme getirerek, insan sağlığı ve hayvancılık gibi alanlardaki zararlarına ek olarak jeotermal santrallerin deprem ve yangın gibi felaketlere de davetiye çıkarttığını ifade etti.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın'daki denetimsiz JES’lere herhangi bir yaptırım uygulanmaktan imtina edildiğini belirterek, “Elâzığ depreminin ardından, JES'ler nedeniyle Aydın'da ortaya çıkan deprem riski daha kuvvetli şekilde hatırlanmalıdır. Uzmanlara göre, jeotermal enerji üretimi nedeniyle depremlerin tetiklenmesi mümkün hâle gelebilmektedir. Dünyada jeotermal alanlarda çok sayıda deprem gözlendiği bilinmektedir.” ifadelerini kullandı. 1970 yılından sonra Aydın’da yaşanan deprem sayısının hızla arttığını vurgulayan Sezgin, 70'lerde kurulmaya başlanan ve sayısı giderek artan JES'lerin depremleri tetiklediğine dair çok sayıda uzman tarafından çeşitli açıklamalar yapıldığını belirtti.

Germencik'te, yüz ölçümüne kıyasla dünyanın sayısal olarak en fazla sayıda jeotermal santrali, en fazla sayıda jeotermal kuyusu, en uzun ve derin jeotermal kuyuları bulunduğunu belirten İYİ Partili Sezgin, “Aydın'da sayısal olarak en fazla depremin Germencik ilçesi ve etrafında meydana gelmesi de tesadüf değildir” ifadelerini kullandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu konuyu ivedilikle ele almaya ve JES'lerin deprem üzerindeki etkilerini araştırmaya davet eden Sezgin, Son yıllarda sulak alanları tehdit eden kuraklık gibi faktörler nedeniyle Menderes Havzası’nın durumunun daha da vahim hale geldiğini, JES'lerin denetimsizliği nedeniyle bölgedeki yangın riskinin de artmakta olduğunu ifade etti.

“Ülkemizde ve başka bazı ülkelerde kritik enerji ve sanayi tesisi yangınları yaşanmıştır. Maazallah, JES tesislerinde yangın felaketi başımıza gelse nasıl bir müdahale yapılacaktır? Ne tür tedbirler alınmıştır?” sorularını soran Sezgin, ilgili resmî makamların ve şirketlerin, böyle bir durumda hangi tedbirlerle kontrol sağlanacağını kamuoyuyla geniş şekilde paylaşması gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER