“Karatepe Katliamını gerçekleştirenleri insanlık unutmayacaktır"

“Karatepe Katliamını gerçekleştirenleri insanlık unutmayacaktır"

MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, 18 Şubat 1922 Tarihinde Yunanlılar’ın camiye doldurup yakmak suretiyle yüzlerce kişiyi şehit ettiği Köşk- Karatepe Katliamının yıl dönümünde mesaj yayımlayarak "Hiç şüphesiz Karatepe Köyü Katliamı, Yunan işgali süresince bölgede gerçekleştirilen en büyük sivil katliam olarak kayıtlara geçmiştir" dedi.

“Karatepe Katliamı, sözde uygar dünyanın temsilcileri olarak gören işgalci Yunan Ordusu’nun bir müfreze askeri, 18 Şubat 1922 gecesi, yerli Rumların kılavuzluğunda Karatepe Köyü’nde yaptıkları katliamdır” diyen MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, “Sarı Ahmetler, Helvacılar, Mahmutlar ve Akçalar Mahalleleri’nde oturanları Sarı Ahmetler Camisi’nde, Sekiyurt Mahallesi’nde oturanlar da Sekiyurt Cami’sinde toplayıp, üzerlerine makinalı tüfeklerle ateş açtılar, bombalar attılar, üzerlerine çıkıp tek tek süngüledüler, son olarak da çalı parçaları ve benzinle camileri yaktılar.
Sarı Ahmetler Camisi’ndeki 123 kişiden 98’i şehit oldu, 25’i ise yaralı olarak kaçmayı başarabildi. Sekiyurt Camisi’nde ise 56 kişi şehit edildi.

Hiç şüphesiz Karatepe Köyü Katliamı, Yunan işgali süresince bölgede gerçekleştirilen en büyük sivil katliam olarak kayıtlara geçmiştir. Resmi belgelere ve tanıkların anlatımlarına göre, hayatını kaybedenlerin sayısının 200’ün üzerinde olduğu belirlendi.
Türk Milleti ve insanlık, bu vahşeti gerçekleştirenleri hiçbir zaman unutmayacak ve affetmeyecektir. Şehitlerimize Allah (cc) rahmet eylesin. Saygıyla, hürmetle, rahmetle anıyorum” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158