Kesintisiz 19.bütçeyi hazırlamanın onurunu yaşıyoruz

Kesintisiz 19.bütçeyi hazırlamanın onurunu yaşıyoruz

Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK Üyesi Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen 2021 yılı bütçesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

AK Partili Yavuz, Türkiye’nin her geçen gün daha geliştiğini vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde dış mihraklar ve içimizdeki destekçileri her ne kadar engellemeye çalışsa da Türkiye artık Eski Türkiye değil. Artık günümüz Türkiye’sinde tüm alanlar da üretim var, kalkınma var. Her geçen gün daha da gelişen büyüyen bir Türkiye var. 18 yılda maruz kaldığımız birçok ekonomik kriz, kumpaslar, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ve son olarak içinde bulunduğumuz salgınla mücadele sürecine rağmen hamdolsun  Türkiye yükselişini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Bilhassa yerli ve milli projeler ile dünyayı şaşkına çevirecek projelere imza attık. Geldiğimiz noktada küresel olarak Türkiye, artık çok daha aktif ve uluslararası kuralları belirleyen bir konuma gelmiştir” dedi.

2021 yılı bütçesinin yerli ve milli bir bütçe olduğunu söyleyen Yavuz, “ Koronavirüs salgını sebebiyle, siyasi ve ekonomik bakımdan küresel bir yeniden yapılanma sürecinde bulunduğumuz bu dönemde, ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefine istikrarlı ilerleyişini sağlamak ve aziz milletimizin beklentilerini yerine getirmeye yönelik hazırlanan 2021 Bütçemiz, ekonomimize  bereket katan üreticilerimizin, esnafımızın, iş insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın, öğretmenlerimizin kısacası aziz milletimizin bütçesi olması sebebiyle Türkiye ekonomisinin yoluna daha da güçlenerek devam etmesini sağlayacak yerli ve milli bir bütçedir” dedi.

“2021 Bütçesi şimdiye kadarki kazanımlarımızı daha da yükseltecek somut ve orta vadeli hedeflerimizin dayanağını oluşturmaktadır”

2021 bütçesinde en büyük payın Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrıldığını söyleyen Yavuz, “2021 Bütçemiz kapsamında kamu idarelerine 1 trilyon 223,5 milyar lira, özel bütçeli idarelere 119,9 milyar lira, düzenleyici ve denetleyici kurumlara da 2,7 milyar lira ödenek verildi. 2021 Yılı içerisinde bütçemizde en büyük payı 211,4 milyar Türk Lirası ile geleceğimizin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin eğitimi için Milli Eğitim Bakanlığımıza ayrıldı. Küresel salgın karşısında ekonomik olarak bir çok güçlü ülke adeta diz çökerken ülkemiz sağlık alt yapısına yaptığımız yatırımların kazanımlarını yine bu süreçte dünyaya örnek olarak gösterdik. Yatırımlarımız hız kesmeden devam edecektir. Bundan dolayı, Sağlık Bakanlığı ve yükseköğretim kurumları döner sermayeleri ile Sosyal Güvenlik Kurumundan yapılacak sağlık harcamaları da düşünüldüğünde yine 2021 Yılı Bütçemizde, ülkemizin sağlık alanı için 238 milyar lira kaynak ayrıldı” dedi.

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Biz ülkemizin varlıklarına ve zenginliklerine değer katmak, değer kattıklarımızı da ürüne dönüştürebilmek için özellikle genç çiftçilerimizi cezbeden rekabetçi ve dinamik bir tarım sektörü inşa etmeye çalışıyoruz. 2021 yılı için tarıma ortalama  42,4 milyar lira kaynak ayırdık. İnşallah yakın dönemde, Türkiye dünyayı doyuran, dünyanın lider ülkesi olacaktır.

Genel anlamda yatırım odaklı planladığımız bütçemizde sağlık ve tarımsal yatırımlara eskiye nazaran daha fazla bütçe ayırdık. 2020 yılı bütçesi ile karşılaştırıldığında, oransal olarak tarımdaki artış yüzde 147, eğitimdeki artış yüzde 83, ulaştırmadaki artış yüzde 82, sağlıktaki artış yüzde 72 oldu.

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçemiz, eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik başta olmak üzere enerjiden tarıma, ulaştırmadan sanayiye Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde her alanda elde ettiğimiz kazanımları daha da yükseltecek somut ve orta vadeli hedeflerimizin dayanağını oluşturmaktadır.

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Durmak Yok Yola Devam “

Başkan Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti hükümetleri olarak hazırladığımız diğer 18 Bütçede olduğu gibi 19. Bütçemiz olan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçemizden ilimiz hak ettiği payı almaya devam edecektir. Eğitimden sağlığa, turizmden gençlik spora kadar her alanda yaptığımız çalışmalar ile Aydın’ımıza yakışır projeler ve yatırımlar ile inşallah örnek olmaya devam edeceğiz.

Bugüne kadar belirlediğimiz bütçelerde ve her projemizde olduğu gibi bundan sonraki bütçe görüşmelerimizde daima milletimiz için en iyisini yapmaya ve yılmadan yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçemizin hazırlanması sürecinin her aşamasında sağladığı perspektif, liderlik ve destek dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyor, bütçenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Yoğun geçen Meclis çalışmalarımız sonrasında kabul edilen üretim ve kalkınmayı hedefleyen 2021 Yılı Bütçemiz aziz milletimize, ülkemize ve Aydın’ımıza hayırlı olsun inşallah.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158