Milletvekili Bülbül: CHP'nin 4 milletvekili çıkarması kesin

Milletvekili Bülbül: CHP'nin 4 milletvekili çıkarması kesin

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AGC'nin yeni hizmet binasına yaptığı ziyarette son anketlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bülbül açıklamasında “CHP'nin 4 milletvekili çıkarması kesin” dedi.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bülbül, ilk olarak Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında verilen geçici ihraç kararını değerlendirdi.

Aynı zamanda CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi olan Bülbül, “Tüzüğümüzün ilgili maddesine göre YDK kararları verildikten sonra tartışılamıyor. Vermiş olduğumuz karar hukuka uygundur. MYK tarafından gönderilen konu bellidir. Bu doğrultuda karar alındı. Temyiz yolu açık, buna da saygımız var. Ama siyasi bir karar değil, hukuki bir karardır. YDK’dan alınan kararlar genellikle dönmüyor. Siyasi olsa döner. Kararın gerekçesi de ideolojik bir konu değil, Özcan’ın AK Partili bir kadın meclis üyesiyle yaşadığı diyalog” diye konuştu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarına da değinen Bülbül, “6’lı masa dağılmayacak. 6’lı masanın adayı da 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak. Seçim güvenliği konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Pazar günkü toplantıdan sonra konuşmaları göreceksiniz. Hiçbir sıkıntı yok. Tablo netleşecek. Aday, 6’lı masanın 6’sının da ‘evet’ diyeceği bir isim olacak. Gönlüm Kılıçdaroğlu’ndan yana ama 6’lı masanın çıkaracağı adayı destekleyeceğiz” görüşlerini aktardı.

“ÖNSEÇİM TÜM KADEMELERDE OLMALI”
Bülbül, milletvekili adaylarının belirlenmesi için parti tabanından gelen ‘önseçim’ çağrılarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ben önseçimden yanayım. Ben SODEP’ten, SHP’den gelen bir siyasetçiyim. Önseçim olsun. Ama önseçim sadece milletvekillerinin önseçimi olmasın. Belediye başkanları da, belediye meclis üyeleri de önseçimle gelsin. SHP zamanında öyleydi. Bütün parti kademeleri çarşaf liste ve önseçimle gelsin. Tüzük komisyonunda getirdiğimiz aktif üye – pasif üye ayrımı vardı. Aktif üye sandık görevlileri, kadın kolları, gençlik kolları, parti yöneticileri, meclis üyeleri… Bunların oy kullanacağı bir aktif üye profili. Önseçimi bunlar yapsın diye. Bugün partide olmayan bazı arkadaşlar karşı koydular ve o maddeyi iptal ettiler. Bu çerçevede ben önseçime evet diyorum, ama tüm kademelerde önseçim olmalı. Üye bazında olsun ama bizim burada 10 üyemiz varsa bir etkinliğe 3 üye geliyorsa önseçime de 3 üye gelmeli. Geri kalan 7 üye gelmemeli. Onun için üyenin niteliği önemli. Önseçim olursa partiye hareket gelir. Ben SHP döneminde liste deldiğimizi biliyorum.”

“MHP’NİN VEKİL ÇIKARMA ŞANSI YOK”
CHP’nin Aydın’da 4 milletvekili çıkaracağının “kesin olduğunu” savunan Bülbül, şöyle devam etti: “Bütün anketler bunu gösteriyor. AKP 2 çıkarıyor. Aydın’da MHP’nin milletvekili çıkarma şansı yok. Haluk Bey de biliyordur. 2007’de MHP 3 vekil çıkarmıştı. Aydın gibi Yörüklerin ağırlıklı olduğu yerde seçmen farklı yerlere kayabilir. CHP’ye de oy verir, MHP’ye de oy verir. Yani akışkanlık vardır. Bir evde CHP’ye de oy veren olmuştur MHP’ye de oy veren olmuştur. MHP, geçen yıla kadar ‘İktidar değiliz ama ülkenin bekası için destek veriyoruz’ diyordu. Bu nedenle AKP’den gelen oylar MHP’ye gidiyordu. Ama son bir yıldan beri ‘Biz iktidardayız, bunun sorumluluğu da bize ait’ demeye başladığından beri MHP’nin oyları azalmaya başladı. Nereye gitti? Yaptığımız anketlerde Aydın’da MHP’nin oyları CHP’ye kayıyor.”

Bülbül’e ziyaret sırasında CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz ile Efeler Gençlik Kolları Başkanı Artuğ Akosman eşlik etti.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158