Milletvekili Sezgin; JES’ler yüzünden insan sağlığı hiçe sayılamaz

Milletvekili Sezgin; JES’ler yüzünden insan sağlığı hiçe sayılamaz

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, seçim bölgesi Aydın’da kamuoyunun öncelikli gündem maddelerinden JES’ler hakkında basın açıklaması yaptı.

Jeotermal Enerji Santralleri (JES) yüzünden insan sağlığının hiçe sayılmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, “İYİ Parti olarak bu talan ve tehditle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.

Milletvekili Aydın Adnan Sezgin açıklamasında şunları söyledi:  “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında verilen desteklere ilişkin 2 Şubat 2021 tarih ve 7/40788 sayılı soru önergeme Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez tarafından verilen yanıtta enerji yatırımlarında insan sağlığı, çevre, tarım ve hayvancılık üzerindeki olumsuz etkilerin dikkate alınmadığı teyit edilerek, sadece işletme maliyetlerinin ve karlılığın göz önünde bulundurulduğunun altı çizilmiştir. Soru önergesinde yönelttiğim ‘YEKDEM kapsamındaki destek miktarları hangi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir? YEKDEM kapsamındaki en yüksek desteğin, çevreye ve doğaya en zararlı enerji santralleri olan JES ve HES’lere verilmesinin sebebi nedir?’ şeklindeki sorularıma verilen yanıtta Sayın Bakan, ‘Türkiye’nin toplam elektrik enerjisi üretimindeki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payının ve kaynak çeşitliliğinin artırılması suretiyle elektrik enerjisi üretiminde dengeli bir portföy oluşturulması hususu Bakanlığımızın temel politikasıdır. Yurt sathında kurulacak yeni elektrik santralleri bu minvalde değerlendirilmektedir’ ifadeleri kullanılarak, enerji yatırımlarında çevresel risklerin, insan sağlığı, tarım ve hayvancılık üzerindeki olumsuz yansımaların dikkate alınmadığı teyit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ZARARI DOĞRULANMIŞ”

“Bakanlık, ‘YEKDEM düzenlemesi, kaynakların etkin yönetimi gözetilerek yatırım ve işletme maliyetleri çerçevesinde belirlenmiştir’ şeklindeki ifadeleriyle, JES ve HES’ler başta olmak üzere enerji yatırımlarında yalnızca ekonomik değerlendirme yapıldığını bir defa daha ortaya koymuştur” diyen Milletvekili Sezgin, “İnsan sağlığı, çevre, tarım ve hayvancılık üzerindekiler başta olmak üzere, zararları pek çok araştırma ve rapor ile doğrulanmış olan jeotermal enerji santrallerinin teşvikine ısrarla devam edilmektedir. Ülkemizin toplam enerji ihtiyacına marjinal katkısı oldukça düşük olan ve birkaç enerji şirketine rant yaratmaktan başka ekonomik katkısı bulunmayan JES’ler uğruna Aydın’da tarımın, doğal değerlerin ve insan sağlığının riske atılıyor olması kabul edilebilir değildir. İYİ Parti olarak bu talan ve tehditle mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz!” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158