Yavuz; Türkiye, gücüne güç katmaya devam ediyor

Yavuz; Türkiye, gücüne güç katmaya devam ediyor

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten bir ülke olduğunu belirterek “Tarımsal hasılada Avrupa’da birinci sıradayız” dedi.

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye tarımını değerlendirdi. Kovit-19 salgını ile mücadele döneminde tarımın öneminin daha iyi anlaşıldığına dikkat çeken AK Parti’li Yavuz; “Çok şükür, ülke olarak bitkisel ve hayvansal üretim bakımından dünyada sayılı ülkeler arasındayız. Başkan Erdoğan liderliğinde, tarımda yapılan reformlar ile son 18 yılda, Tarımsal Hasılamızı yüzde 645 oranında arttırarak, 275 Milyar TL seviyesine taşıdık. Kırsal Kalkınma Hibeleriyle ‪200 bin vatandaşımıza istihdam sağladık. 308 Milyar TL tarımsal destek verdik. 18 Milyar TL Tarımsal İhracat başarısını elde ettik. Bunların yanı sıra, 565 baraj inşa ettik, 6,6 Milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4,5 Milyar fidan diktik. Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat arttırdık” dedi.

“Ditap ile herkes kazanacak”
Türkiye’nin tarım’da kendi kendine yeten bir ülke olduğunu vurgulayan Yavuz; “Tarımsal hasılada Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Şimdi de dünya nüfusunun yüzde 40’ına, toplam 1,9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir coğrafyaya ulaşmak için, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından, gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) devreye giriyor. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finasman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapıya sahip olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ile herkes kazanacak. Her zaman üreticiyi ve tüketiciyi kollayan Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’ye, küçük çiftçilerimizin, büyük çiftçilerimiz ile aynı fiyat ve rekabet koşullarına ulaşmasını sağlayacak bu sistemi hayata geçireceği için, Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Dr. Berat Albayrak’a ile Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan’a da projeye verdikleri desteklerinden dolayı, tüm üreticilerimiz ve tüketicilerimiz adına teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158