Uluslararası Dama Turnuvası başladı

Türkiye Dama Federasyonu ile Aydın Efeler Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ve 130 sporcunun katıldığı Uluslararası Dama Turnuvası başladı. Turnuvanın İlk oyununu Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay oynadı.

Uluslararası Dama Turnuvası başladı

Atatürk Kent Meydanı’nda üç gün süreyle devam edecek Turnuva Efeler Belediyesi ve Türkiye Dama Federasyonu’nun işbirliğinde düzenleniyor. Atatürk Kent Meydanı’nda kurulan dev çadırın ev sahipliği yaptığı turnuvanın açılış törenine Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, İzmir Türk Daması Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Metin Sözer, Aydın Türk Daması Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Ergül Kırbaş ve farklı ülkelerden dama temsilcileri katıldı. Açılışta düzenlenen halk oyunları gösterileri büyük alkış aldı. 3 gün sürecek turnuvada 6 yabancı ülkeden 15 yabancı sporcunun da aralarında olduğu 130 sporcu mücadele edecek. Pazar günü sona erecek turnuvada başarılı sporculara farklı kategorilerde 25 bin TL ödül dağıtılacak.

“HEDEFİMİZ DAMAYI YAYGINLAŞTIRMAK”
Turnuvanın açılışında konuşan ve organizasyonun düzenlenmesinden dolayı Başkan Atay’a teşekkür eden Dernek Başkanı Kırbaş, “Başkanımızın yanımızda olmasından dolayı çok mutlu olmaktayız. Biz de Türk Daması sporcuları olarak dama turnuvasını çocuklarımıza göstererek toplumun tüm kesimlerine yaymak adına adımlar atmaktayız. Bunu başarabilmek için bir spor olan damayı gelecek nesillere taşımak ve yaygınlaştırmak hedefimizdir” dedi.

İzmir’den açılışa katılan Dernek Başkanı Sözer ise İzmir’de dernek kurarak damayı toplumun geniş kitlelerine yaymak için mücadele başlattıklarını belirterek, “Yapmış olduğumuz projelerle okullara gittik. Buralarda damaya çocuklarımızın çok büyük bir ilgisi olduğunu gördük. Ancak çalışmalarımız, bu sporu çocuklarımıza tanıtacak yeteri kadar tecrübeli eğitmenler ve usta öğreticiler olmadığından dolayı sekteye uğradı” dedi. Damayı kurumsallaştırdıklarının altını çizen Sözer, “Türk Daması geleneksel bir sporumuzdur ve bize aittir” ifadelerini kullandı. Damanın milattan önceki tarihlere dayanan bir geçmişe sahip olduğunu belirten Sözer, “Fakat bizim gibi erkek egemen kültürün hakim olduğu toplumlarda kadınlar arasında fazla yaygınlaşamıyor” dedi. Sözer, organizasyon için Başkan Atay’a da teşekkür etti.

“EFELER’DEKİ KADINLAR ÇOK YAMANDIR”
Açılışta konuşan Başkan Atay ise “Yurt dışından ve ülke içinden buraya yarışmak için geldiniz ama kültürü de birlikte yaşatmak için buradasınız. Hepinize çok teşekkür ederim. Böyle güzel bir organizasyonu gerçekleştirmek isterken biraz da duygusal davrandım. Benim dedem İzmir dama şampiyonuydu. O nedenle bunu çok önemsiyorum. Kardeşler olarak dama ile büyüdük ve yetiştik. Bunun kurumsallaşması açısından biz de üzerimize düşenleri yapacağız. Endişe etmeyin. Efeler’deki kadınlar çok yamandır. Dama oyununun hemen derneğini kurarlar. Kadınlarımızın da bu milli oyuna gereken katkıyı yapacağından hiç kuşku duymuyorum. Hayırlı olsun. Marka şehir Efeler’i yaratmak için bir organizasyon daha gerçekleştirdik” dedi. Açılış sonrasında Başkan Atay, konuklarla gösteri maçı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 14:45
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158