“SU GİBİ AZİZ OLMAK!”

“Su gibi aziz olmak!” Deyimi insanın haddini bilmesini, mütevazı olmasını ve su gibi kıymetli olduğunun farkına varmasını anlatır…

Canlıların suya olan gereksinimini, su yok olduğunda ya da aşırı kirletilip kullanılamaz hale geldiğinde Dünyanın, insanın, canlıların, bitkilerin ve ağaçların başına nelerin geleceğini, suyu korumak için ne gibi önlemler alınması gerektiğini herkes anlayana, sağır sultan duyana kadar her fırsatta ve koşulda bıkmadan, usanmadan yazmaya devam edeceğim...

Su, bütün dinlerin kutsadığı, bilimin yaşamın başlangıcı kabul ettiği mucize bir sıvıdır. Kadim Anadolu uluslarının kültürlerine yerleşmiş, atasözlerinde, mitolojik öykülerinde dile gelmiştir.

Antik dönem Anadolu inanışına göre, suları akıtan ırmak tanrıları, koruyucuları ise su perileriydi…

Anadolu’da kurulan ilk uygarlıklar su havzalarında ya da su kaynaklarına yakın yerlerde kurulmuştur…

Su olmazsa hayat yoktur. “Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür.” İnsan çabuk unutur. Su bol ve temizken kıymetini bilmez! Hor kullanır, azaldığında sızlanır…

İnsan suyun kıymetini; kuraklığın başlaması, barajlardaki suyun azalması, derelerin, nehirlerin kuruması, yeraltı sularının çekilmeye başlamasıyla anlar ama neden böyle olduğunu, bu hale nasıl geldiğini, bu hale gelmesinde kimlerin rolünün ve hatasının olduğunu sorgulamaz.

Dünyada kısıtlı olan tatlısu rezervleri alarm vermektedir. Kuraklık kapımızda. Barajlar kurumak üzere, nehirler kirletildi, kurudu gelecek yıllarda içecek ve tarım yapacak su bulamayabiliriz.

Suyu kullanırken alacağımız önlemlerin başında yeraltı sularını, nehirleri, dereleri, gölleri, denizleri kirletmemek, suyu idareli kullanmak olmalıdır…

Devletin, su kaynaklarını koruması, suya eşit erişimi sağlaması asli görevidir. Bunun için yasaların öngördüğü önlemleri almak ve harfiyen uygulamak zorundadır. Bunu yaparken,  insanı ve çevreyi ön planda tutmalıdır.

Su, yeryüzünde bir döngü oluşturur. Bu döngü sayesinde canlı yaşam sağlıklı şekilde devam eder.

Yağmur ve kar, yeraltı sularını güçlendirir, bitkilere, canlılara tatlısu sağlar. Denizler, değişik türde çok sayıda canlıya ev sahipliği yapar…

Su döngüsünün sağlıklı işlemesini sağlayan etmenlerinin başında orman varlığı, Atmosferin ısısı ve temizliği gelir…

İnsan, yarattığı çevre kirliliği ve ağaç katliamı ile doğal dengeyi bozmuştur. Orman ve meyve ağaçlarını maden aramak, RES, JES ve HES kurmak için kesmiş, yok etmiştir.

Fosil yakıtlar kullanarak, ormanları yakarak, Atmosferin, kendini yenilemesini zorlaştırılmış, ortalama ısı artmış ve iklim krizine dönüşmüştür.

Su döngüsünün olağan yağış şekli değişmiş, kar yağışlarının yerini yağmur ve dolu almış, ani ve sağanak yağmurlar doğaya fayda sağlamadığı gibi zarar vermiş ve sel olarak akıp gitmiştir.

Su döngüsünü tamamlayan, çaylar, dereler, nehirler, göller ve denizler, sanayi ve evsel atıklarla kirletilmiş, suyu temizleyen bitkilerin ölümüne neden olmuş ve su kendini temizleyemez olmuştur…

Para ve güç hırsı yüzünden doğanın olağan dengesi bozulmuş,  ekosistem çökmüştür.

Doğa kendisini yeniler, su döngüsü tekrar eski haline gelebilir ama bu çok uzun zaman ister. İnsan ömrünü aşar…

Su kaynaklarının, nehirlerin, derelerin, göllerin, yeraltı sularının kirlenmesini önlemek, kirletenlere dur demek, temizlemek, suyu korumak, insanların kullanımına sunmak, Anayasa ve yasalarımıza göre Devletin görevleri arasındadır.

İnsana düşen görev; su gibi aziz olmak, suyu idareli kullanmak, su kaynaklarını kirletmemektir. Gideceğimiz başka dünya yok!

YORUM EKLE
YORUMLAR
A.A Trabzon
A.A Trabzon - 2 hafta Önce

Bu düşünce ve duyguların altına imzamı atıyorum.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @A.A Trabzon - 2 hafta Önce

Teşekkür ederim. Su hayattır.

Nurhayat Uzunoğlu
Nurhayat Uzunoğlu - 2 hafta Önce

Suyu bulursak,su gibi aziz ol diyeceĝiz

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Nurhayat Uzunoğlu - 2 hafta Önce

İçmek için su bulamayabiliriz, su kaynakları hızla tüketiliyor ve kirletiliyor.

Ahmet Sırakaya
Ahmet Sırakaya - 2 hafta Önce

su hayat can demek o yüzden suçlarımızın kaynaklarına sahip çıkmamız gerek

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Ahmet Sırakaya - 2 hafta Önce

Su kaynaklarını korumak için bu yazıları yazıp uyarıyorum. İlgine teşekkür ederim.

Cafer Çakır
Cafer Çakır - 2 hafta Önce

Beğendim.Tebrikler.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Cafer Çakır - 2 hafta Önce

Teşekkür ederim.

Rauf değirmenci
Rauf değirmenci - 2 hafta Önce

Suyun mucizevi oluşumu bize çok dikkatli olmak görevi veriyor. Çabalarımız canlıların geleceğine önemli katkılar sağlıyacaktır. Selamlar.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Rauf değirmenci - 2 hafta Önce

Suyun temiz kalması, yağışların düzenli olması için ormana ihtiyaç var.