SUÇIKAN-DİNAR

Ege Bölgesinin önemli akarsularından Büyük Menderes Nehri, Afyonkarahisar İli, Dinar İlçesi, Suçıkan denilen doğa harikası yerde gün yüzüne çıkar…

Bölge, Hititler tarafından Seha Nehri Ülkesi olarak adlandırılmıştır. Hititlerden sonra bölgeye Frigyalılar yerleşmiş ve Kelania kentini kurmuşlardır.

Bölgenin ve yörede yaşayan insanların zenginliği dillere destan olmuştur.

Bölgeyi istila eden Pers kralı Kserkses’e ordusunun giderlerini karşılamak için para vermeyi teklif edecek kadar zenginleşmiş insanlar yaşamıştır.(1)

Bölgenin antik dönemde önemli kentlerinden birisi Kelania’dır. Kent, Romalılar döneminde Apemia-Cibitos ismini almıştır.

Bölgede önceden kurulmuş, yıkılmış, harabeye dönmüş antik kentler: KELAİNAİ, CELAİNAİ, APEMEİA, CİBİTOS ve GEYİKLER ’dir.(2)

Kelainai kenti Anadolu’nun tam ortasında yer alıyordu. Doğudan, batından, kuzeyden ve güneyden gelen yolların kesiştiği merkezi bir yerde kurulmuştur.

Batıya giden ana yol, Büyük Menderes Nehrini takip ederek Hierapolis, Tripolis,  Nysa ve Tralleis’ten geçerek Efes’e ve Miletos’a kadar uzanıyordu. Efes ve Milet bölgenin Dünyaya açılan limanlarıydı…

Büyük Menderes Nehrinin kaynağı mitolojik öyküler açısından çok zengindir. İsminin nereden geldiğine dair söylenceler, Pan, Marsyas, Midas öyküleri Dünya ulusları tarafından bilinmektedir. (3)

Bölge antik dönemlerden itibaren tarım, hayvancılık ve tekstil üretiminde söz sahibiydi. Tarıma verilen önem, saban kırmanın, öküz kesmenin cezasının ölüm olmasından da anlaşılmaktadır.(4).

Antik dönemde hayli ileri olan tekstil üretimi körelmiş, Tekstil fabrikaları Denizli İlinde toplanmıştır…

Bu gün bölge insanın geçim kaynağı, tarım ve hayvancılıktır.

Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaygındır. Eskiden en önemli büyükbaş olan Manda sayısında sulak alanların azalması ile düşüşler yaşanmıştır…

Bölgede, başta tahıllardan arpa ve buğday olmak üzere Haşhaş, Günebakan ekimi yapılmaktadır. Arıcılık, tavukçuluk hayli ilerlemiş durumdadır. 

Bölgede çevre kirliliği, Marshall yardımının ülkeye girmesiyle kanalizasyon suyu, kimyasal gübre ve zirai ilaç denen zehir atıklarının Büyük Menderes Nehrinin suyuna karışmasıyla oluşmuştur.

Büyük Menderes Nehrinin denize doğru akan berrak suları, kaynağında belki henüz çok kirlenmedi ama içme suyu olarak kullanılma özelliğini kaybetti.

Dünyada ender rastlanan bir oluşumlardan birisi, bir nehrin doğduktan sonra bir göle, denize dökülmeden önce başka bir göler can suyu vermesidir.

Bu özelliğe sahip olan Büyük Menderes Nehri, ilk döküleceği ve debisini arttıracağı Işıklı Gölüne doğru sessizce yol alır…
 

KAYNAK:

1-Heredotos, Müntekim Ökten çevirisi. S.526

2-www.dinar.bel.tr/afyon-dinar/ilcemiz-yakin-tarihi/

3-Mitolojik öykülerin tamamı, Marsyas’ın Dilinden Meandros ve Havzası adlı kitapta yer almaktadır.

4-Yüksel Güngör, İlkçağ Anadolu Medeniyetleri. S.268      

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rauf değirmenciyazı
Rauf değirmenciyazı - 2 hafta Önce

Emeğine sağlık tebrikler iyi çalışmalar.

İsmail Türkbay
İsmail Türkbay @Rauf değirmenciyazı - 2 hafta Önce

Teşekkür ederim.