Aydın Denizli Otoyolunun Görünmeyen Gerçekleri...

Aydın Denizli Otoyolunun Görünmeyen Gerçekleri...

Aydın Denizli Otoyolu Nihai ÇED Raporu:

//eced.csb.gov.tr/ced/jsp/dosya/dosyaGoster.htm?tempAd=signature_file2450978926843139408.imz&orjinalAd=4937_Nihai_CED_Raporu.pdf&yuklemeTarihi=2017-02-02

Yazıda verilen linkler üzerine tıklanarak, ilgili yazılara ulaşılabilir.      

‘Nihai ÇED Raporu’ndan; otoyoldan etkilenecek toplum kesimleri, meslek örgütleri, çevre/doğa sivil toplum örgütleri haberdar edilmemiştir.

ÇED Halk Toplantıları, raporun son bölümünde fotoğraflarıyla birlikte görüleceği üzere; Denizli Merkez’de 14 Ekim 2014 ve Aydın’ın Nazilli İlçesinde 15 Ekim 2014 tarihlerinde yapılmıştır.

Yürülükteki ÇED yönetmeliğine (mevzuata) göre; Halk Toplantısı, ulusal ve yerel basında yapılacak duyurularla (ilanlarla), yapılardan etkilenecek olan yerleşim yerlerindeki halka duyurulmalıdır.

Halk toplantısının yapılacağı, Aydın’ın 9 ilçesinde bulunan 47 köy ve Denizli’nin 5 ilçesinde bulunan 27 köy olmak üzere, Aydın-Denizli arasında otoyoldan etkilenecek 74 yerleşim yerindeki halka duyurulmamıştır...

ÇED halk toplantısında, yapının yapılacağı yerler (otoyolun kesin güzergahı) için, halka bilgilendirme yapılmalıdır.

Sınırlı bir çevreyle 2014 yılında yapılan toplantı tarihinde ise, otoyolun nerelerden geçeceği belli bile değildir...

Halk toplantısının raporu, ÇED raporuna ek olarak yayınlanmalıdır. ÇED Nihai Raporu’nda halk toplantısının tutanağı/raporu yoktur...

Dolayısıyla; ÇED süreci, (ilgili yönetmeliklere de uyulmayarak) oldu bittiye getirilmiştir!..

Otoyol Güzergahının Topluma Açıklanmaması:

https://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/aydin-denizli-otoyolu-icin-geri-sayim-basladi-iki-il-arasi-mesafe-4-saat-kisaltilacak/408163/

Otoyolun, Karayolları Kurumunca hazırlanan (küçük ölçekli ve fotoğraf yansısı) güzergah haritası, 2020 Kasım ayında, temel atma töreni öncesinde yayınlanmıştır.

Otoyoldan etkilenen toplum kesimlerine, otoyolun güzergahının geçiş yerleri konusunda bilgi verilmemiştir!..

Büyük Ova /TARIMSAL SİT Alanı:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/06/20170602.pdf

Büyük Menderes Ovasının nehrin geçtiği tarafı, 2 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazetede (SİT sınırları da gazete eklerinde gösterilerek), Büyük Ova/ TARIMSAL SİT alanı olarak ilan edilmiştir.

Aydın Denizli Otoyolu, inşaat yapılmaması gereken Tarımsal Koruma Alanı üzerine planlanmıştır!..

Acele Kamulaştırma:

https://www.lexpera.com.tr/mevzuat/cumhurbaskani-kararlari/aydin-denizli-otoyolu-ve-baglanti-yollari-projesi-kapsaminda-bazi-tasinmazlarin-karayollari-genel-2

2020 Temmuz/Ağustos ayında otoyol ihalesi sonuçlandırılmış, 23.09.2020 tarihinde Acele Kamulaştırma Kararnamesi yayınlanmış, 2020 Kasım ayında da ilgili Firma ile Yapım Sözleşmesi imzalanmıştır.

Acele Kamulaştırma Kararnamesi ile: Aydın ve Denizli illerinde, toplam 74 yerleşim yerinin topraklarında kamulaştırma yapılması ve ayriyeten de, malzeme ocakları (taş ocağı, ariyet ocağı vb.), kazı fazlası depo yerleri ve bağlantı yollarının yapımı amacıyla kamulaştırma yapılması kararlaştırılmıştır.

Acele Kamulaştırma Kararnamesi’nin ucu açık olup; yerleşim yerlerinde, ovada, dağ yamaçlarındaki zeytinliklerde..istenilen her yere el konulabilecektir!..

Müşavirlik Firması İhalesinin, Yapım İhalesinden Sonra Yapılması:

https://www.ilan.gov.tr/ilan/750964/ihale-duyurulari/hizmet-alim-ihaleleri/aydin-denizli-otoyolu-projesi-yap-islet-devret-modeli-ile-yapilmasi-isletilmesi-ve-devri-isi-yapim-donemi-musavirlik-hizmeti-isi-ihale-ilani

Büyük projelerde; yapım ihalesinden önce, işin uzmanı danışman/kontrollük (müşavir) firma seçilir, sonra yapım ihalesi gerçekleştirilir. Doğal süreç bu şekildedir. Yapım ihalesini alan firmanın, işin teknik kontrollüğünü yapacak olan Danışman Firmanın seçimini etkilememesi bakımından..

İlgili Bakan’ın TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki açıklamasına göre (yapım, finansman faizi ve işletme) toplam maliyeti 1 milyar 549 milyon Euro olan Aydın- Denizli Otoyolunun, müşavirlik hizmeti ihalesi ise yapım ihalesinden sonra, 29 Mart 2021 tarihinde yapılacak...

Anadoludan bir halk deyimiyle: Kervan yolda düzenleniyor!..

Otoyolun, Çevreye/Doğaya/Toplumsal ve Tarımsal Yaşama (geri dönüşü olmayan!) Etkisi:

25 Mart 2021 tarihinde, Aydın’da ve Denizli’de, Çevre ve Meslek Örgütlerinin yaptığı basın toplantılarında ayrıntılarıyla dile getirilmiştir.

Otoyolun Çevre/Doğa/Toplumsal etkisi konusunda, 4 mart 2021 tarihli yazım:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/buyuk-menderes-ovasina-saplanan-hancer-aydin-denizli-otoyolu-serdar-karsu-1818001

KÖİ (Kamu Özel İşbirliği) / YİD (Yap İşlet Devret) Projeleri:

Aydın Denizli Otoyolu ve benzeri KÖİ/YİD Projeleri; ‘belirlenmiş firmalara davet’ yöntemiyle verilmesiyle, sözleşmelerinin ‘sır’ olarak açıklanmamasıyla, yabancı para cinsinden ödeme garantileriyle, yurtdışı kredilerine devletin yükümcü (kefil) olmasıyla, finansman faizlerinin kamuca üstlenilmesiyle, 20 yıla yayılan ödeme yükümlülükleriyle.. halkımızın geleceğini ipotek altına alan kurgulardır!..

Serdar KARSU / Elektr. Müh. (İTÜ) 26 Mart 2021

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 00:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmet Bozkurt
İsmet Bozkurt - 7 ay Önce

Aydın Denizli otabanı sayın Serdar Karsu'nun dediği gibi on binlerce dönüm birinci sınıf tarım arazilerinin yok edilmesidir. Bunca verimli toprakların betona dönüştürülmesı yazıktır günahtır. Bu otoban gerek güzergah seçimi , ihale şekli, dolgu malzemesi olarak alanlardaki Zeytin ,kestane ve incir ağaçlarının yok edilmesi ülkemize ve yöre halkına zuldür , zarardır. Aydın'ının önceliği değildir.

Serdar Karsu
Serdar Karsu - 7 ay Önce

Sağ olun, var olun Saygın Bozkurt..
Umarım, halkımızın da duyarlı/demokratik tepkisi ile, doğaya/çevreye/yaşam alanlarına kıyan bu Hançer Otoyol Kurgusu iptal edilir..
Yürekten Saygılarımla,
Serdar Karsu

Tarık Konal
Tarık Konal - 7 ay Önce

2 Açaray (Nisan) 2021
Saygın Kardeşim Serdar Beyefendi.
Otoyollar tasarımı ile uygulamaları, ülkemizde yaşanan
doğa yıkımı'nın başlıca nedenlerindendir.
Aydın Denizli otoyolu tasarımı da bunlardan biri...
Bu otoyol yapımı ilişkin "uluskarşıtı" düzeneği
bir yurtsevere yaraşır bir biçemle anlatmışsın...
Dünyada yaşam sürerken, çıkarcılarla yurtseverlerin
savaşımı da sürüp gidecek...
Bu savaşımda yerimiz, yurtseverlerin yanıdır...
Seninle aynı savunakta (siper'de) bulunmaktan onur duyuyorum...

Erinç, gönenç dilerim.

Serdar Karsu
Serdar Karsu @Tarık Konal - 7 ay Önce

Önder Atatürk’ün Dil Devrimcisi, Öz Türkçe Tutkunu, Saygın Tarık Konal Ağabeyime,
Övgünüzden dolayı onur duydum...Sağ olun.. Var olun!..
Çıkarcılarcılarla Yurtseverler arasındaki savaşım sürmektedir...
Süreç içinde iniş çıkışlar olsa da, Dürüstlükten, Uygarlıktan, Aydınlanmadan, İnsanlık Değerlerinden yana olan Yurtseverlerin bileği bükülemez... Tarih tanıktır!..
Erinç , gönenç dileklerimle,
Yürekten Saygılarımla,
Serdar Karsu

Sercan Ünsal
Sercan Ünsal - 7 ay Önce

Karsu kardeşim.. kalemine yüreğine sağlık..kutlarım..

Serdar Karsu
Serdar Karsu @Sercan Ünsal - 7 ay Önce

Sağol, var ol!.. Sercan Ünsal kardeşim...Yüreğimiz birlikte...
Serdar Karsu

liste
SIRADAKİ HABER

banner158