Yazılı mı, dijital medya mı?

Başlıktaki bu soru yıllardır soruluyor. Çoğu zaman dijital medyanın yazalı basının yerini alacağı konusunda ağdalı sözlerle açıklamalar yapılıyor. Her seferinden gülüp geçiyorum. Yazılı medyanın bir mensubu ve oradan gelmiş biri olarak diyorum ki, yazılı medyanın, yazılı basının hiçbir zaman ömrü bitmez, bitmeyecektir de.

Şimdi son 24 saat içinde yaşananlara bir bakalım.

Sosyal medya dediğimiz Facebook, Instagram ve Watsapp bu yazı hazırlandığı sıralarda erişim sorunu yaşanıyor. Dünya çapında bir sorun. Diğer bir ifade ile küresel bir sorun olarak nitelendirebiliriz.

Yine bu yazı hazırlandığı anlarda bir önemli sav ortaya atıldı. Bir hacker tarafından bu üç sosyal medya platformunun haclendiği ve dünya genelinde 1,5 milyon kişinin verilerinin ele geçirildiği belirtiliyor.

Bu bağlamda baktığımızda, yazılı medya, ya da yazılı basın dediğimiz şeyde ne hackerlar devrede olabilir ne de buna benzer unsurlur. O yazılıdır ve asla değiştirilemez. Tarih boyunca yerinde kalacak ve yazıldığı gibi var olacaktır.

İşte bu bağlamda baktığımızda yazılı medyanın, yazılı basının asla bitmeyeceğini, hatta gelecekte daha da önem kazanacağını söyleyebiliriz. Bugünün dijital medya hayranları ne söylerse söylesin, benim gibi, türünün son örneklerinden biri olanların inanca yazılı medyanın, yazılı basının İlelebet var olacağıdır.

YORUM EKLE

banner158