Aydın Yüksek Teknoloji Koleji açılıyor

Aydın Yüksek Teknoloji Koleji açılıyor

Aydın’da yeni eğitim öğretim döneminde açılmaya hazırlanan Yüksek Teknoloji Koleji, geleceğin mesleklerine çok sayıda öğrenci yetiştirmek için harekete geçti. İlk yılda 408 öğrenciyle start vermeyi planlayan devlet destekli okulda, öğrencilerden eğitim ücreti de talep edilmeyecek. 

Efeler Yedi Eylül Mahallesi Çine Caddesi’nde açılacak olan Aydın Yüksek Teknoloji Koleji, yeni eğitim öğretim dönemine hazırlanıyor. Özellikle ülkede personel eksikliği yaşanan teknoloji ve sanayi alanındaki çeşitli dallarda eğitim verecek olan kolej, devlet destekli olduğu için öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Okul, öğrencilere bir yandan teknik eğitim verirken akademik açıdan da öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmeyi hedefliyor.    

“AYDIN’DA İLK VE TEK” 
Okul hakkında bilgiler veren Kurucu Müdür Mahir Şahinaslan, “Aydın Yüksek Teknoloji Koleji, 2014 yılında Milli Eğitim, Sanayi ve Maliye Bakanlığı’nın ortak girişimiyle  ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ şiarıyla devletin bir projesi olarak ortaya çıktı. İlk etapta Organize Sanayi Bölgesi içinde kuruldu. 2017 yılında devletimiz bu tür okullara Sanayi Bölgesi dışında da teşvik vermeye başladı. Biz de bu kapsamda Aydın’da ilk ve tek olarak okulumuzu açıyoruz. Okulumuz tamamen devlet destekli olup, hiçbir velimizden eğitim-öğretim ücreti talep edilmeyecektir. Kesinlikle öğrencilerimizin hiçbiri eğitim ücreti ödemeyecek. Sadece veliler, devlet okullarında olduğu gibi, yemek, kırtasiye, kıyafet gibi ücretleri ödeyecek. Devlette de olduğu gibi, biz de dışarıdan satın aldığımız hizmetlerin ücretini talep edeceğiz” dedi. 

Şahinaslan sözlerine şöyle devam etti: “Okulumuz akademik olarak da, teknik olarak da tamamen kolej standartlarında bir eğitim öğretim hizmeti verecek. Akademik olarak da Anadolu Lisesi müfredatının hemen hemen aynısı uygulanacak. Yani 4 yıl boyunca öğrencilerimiz, Matematik, Kimya gibi derslerin tamamını alacak. Bu da öğrencilerin üniversite sınavlarında başarılı olması için önemli bir etken olarak önümüze çıkmakta. Bunun yanında öğrenciler, kolej standartlarında teknik eğitim alacaklar.” 

Okulun yabancı dile de büyük önem verdiğini belirten Şahinaslan,  “Yurtiçi ve yurtdışı staj imkanımız alacak. Öğrenciler, yurtdışında alanlarıyla ilgili staj eğitimi alabilecek. Yabancı dil konusunda iddialıyız. Buna büyük önem veriyoruz. Özellikle İngilizce ve Almanca olarak çift yabancı dil vereceğiz. Çünkü artık sanayi gelişiyor, teknoloji gelişiyor. Artık öğrencilerimiz yurtdışında da çalışacaklar. Bu nedenle yabancı dilin önemini bildiğimiz için gerekli çalışmaları yapacağız. Bunun yanında kolej olarak sosyal, sportif, sanatsal etkinliklere de büyük önem vermekteyiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158