Asgari ücretli açlık sınırında

Asgari ücretli açlık sınırında

Türk-İş’in Ocak ayı araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 219, yoksulluk sınırı ise 7 bin 229 Lira olduğu belirtildi. Asgari ücretin 2 bin 324 lira olduğu ülkemizde, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırına ulaşabilmesi için üç asgari ücret yetmiyor.

Türk-İş’in her ay yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın ocak ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 2 bin 219 TL olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” 7 bin 229 TL oldu.

Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 2 bin 698 TL olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre, süt, yoğurt, peynir grubunda, yıl sonu fiyat ayarlamaları sonrası yılın ilk ayında önemli bir fiyat değişikliği görülmedi. Dana kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı arttı, tavuğun fiyatı değişmedi. Balık fiyatındaki artış bu ay da devam etti. En fazla tüketilen hamsi ve istavritin kilogram fiyatı 30 TL’ye kadar yükseldi.

Yumurtanın fiyatı geçen ay geriledikten sonra bu ay yükseldi. Bakliyat ürünlerinin, nohut hariç, tümünün fiyatı arttı. Sadece bu gruptaki ürünlerdeki  fiyat artışlarının aylık mutfak masrafına getirdiği ek yük yaklaşık 45 TL oldu.

Meyve-sebze ortalama fiyatı bu ay yüzde 7.51 oranında arttı. Ailenin gıda harcaması içinde ağırlıklı yeri olan yaş sebze-meyvenin geçen ay 5.46 TL olan ortalama kilogram fiyatı bu ay 5.87 TL olarak hesaplandı. Sebzenin ortalama kilogram fiyatı geçen ay 5.75 TL iken bu ay 6.19 TL’ye yükseldi.

Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırına ulaşabilmesi için üç asgari ücret yetmiyor.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158