TÜİK asgari ücret önerisini açıkladı!

TÜİK asgari ücret önerisini açıkladı!

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında üçüncü kez toplandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıkladı.

Bu arada komisyonun dördüncü ve son toplantısını gelecek hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapacağı öğrenildi. 
Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Hükümet, işverenler ve işçi sendikaları bugün üçüncü toplantıyı yaptı. Toplantıda 2021 asgari ücrete dair ilk öneri de yapılmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) asgari ücretin 2 bin 792 lira 10 kuruş olması yönetinde tavsiyede bulundu.

2020 asgari ücret asgari geçim indirimiyle birlikte 2 bin 324 lira.

Eğer TÜİK'in önerisi kabul edilirse, 2021 asgari ücreti, bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında zamlanmış olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz yüksekoğlu
Yılmaz yüksekoğlu - 3 yıl Önce

Bu asgeri ücretle çalışıpta evini kimse geçidiremez . Halkını biraz nefes aldıcak zam yapılsa işsizlik sorunuda yavaş yavaş ortadan kalkar . Osmanlı zamanında yaşamıyoruz yeni dünya düzeninde ayak uydurmalı hükümetimiz.

liste
SIRADAKİ HABER

banner158