Aşılamada kimler öncelikli olacak?

Aşılamada kimler öncelikli olacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında "aşı" gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yazılı açıklama geldi. Buna göre, öncelik 65 yaş yurttaşlar ve sağlık çalışanlarının olacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

-Sözleşme yaptığımız aşının ilk kısmının Türkiye'ye 11 Aralık'tan sonra gelmesi beklenmektedir.

-Bir inaktif virüs aşısının temini için sözleşme imzalamış durumdayız. Bir mRNA aşısı için de görüşmelerimiz devam ediyor.

-Aşılama çalışmalarının dört aşamada yürütülmesi planlanmaktadır.

-İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, korumaevlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacaktır.

-İkinci aşamada toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak.

-Üçüncü aşamada 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsıyor.

-Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

-Aşılar geldiğinde önce Halk Sağlığı ve TİTCK laboratuvarlarınca ülkemize ithal edilen tüm aşılarda uygulanan incelemeler yapılacaktır.

-Kovid-19 aşıları ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek.

Kaynak: Yurt Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adnan Kaya
Adnan Kaya - 9 ay Önce

Sayın ülgen odalar sadece aidat toplamaya mı yarar böyle dar günlerde üyelerinize yardim etsenize odalar birlik beraberlik günlerde elele olurlar oysa sen şimdi diyorsunki devlet kira yardımında bulunsun haydi önce siz odalar üyeleriniz içın bir adim atın devlet ardınızdan gelsin.. Adnan Kaya

liste
SIRADAKİ HABER