Bilim Kurulu üyesi Azap; Bu hafta çok kritik

Bilim Kurulu üyesi Azap; Bu hafta çok kritik

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü salgınında vaka sayısı iki haftada 5 bin 698’e yükseldi, can kaybı 92’ye çıktı. Salgının büyüme tehlikesi alınan tedbirleri de arttırdı. Sağlık Bakanlığının son toplantısında seyahat ve dolaşım kısıtlamasına karar verildi. Ancak ülke genelinde sokağa çıkma yasağı getirilmesi ile ilgili çağrılar sürüyor.

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, Korona virüsü salgının çok ciddi bir salgın olduğu  uyarısında bulunarak “Moral bozmamak gerek. Bu hafta çok kritik. Belki ipin ucunun kaçtığı yerler var ama ülke genelinde il bazlı etkili önlemlerle birçok yeri kısa sürede toparlayabiliriz” dedi.

Alpay Azap sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da İl Pandemi Kurullarının önemind edikkat çekerek şunları söyledi:
“Alınan kararlar içinde en önemlilerden biri; İl Pandemi Koordinasyon Kurullarının kurulması. Valilerin başkanlığındaki kurullarda o ilin sağlık yöneticileri, yerel yöneticiler, bilim insanları yer alacak. Kurullar her il/ilçeye özgü tıbbi, idari, sosyal ve ekonomik sorunları, ihtiyaçları belirleyip çözümleri hayata geçirecek. Salgınla mücadeleyi en iyi yönetebilecek halk sağlığı uzmanlarının yer aldığı pandemi kurulların çalışmaları çok etkili olacak. Grip pandemisi sırasında bu kurullar çok etkili çalışmıştı. Pandemi Kurulları, her yıl güncellenen Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı sayesinde neyi, ne zaman, nasıl yapacaklarını da iyi biliyorlar. Hastaların tanı-tedavisi hastanelere, salgının yönetimi idarecilere ve halk sağlığı uzmanlarına emanet. Salgını durdurmak elimizde.”

Kaynak; Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2020, 18:07
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158