Büyükşehir Meclisi toplantısı yapıldı

Büyükşehir Meclisi toplantısı yapıldı

Pandemi başladığından bu yana Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin reklam panolarında ve duraklarda koronavirüsle ilgili bilgilendirme çalışmaları yapmasına rağmen AKP Grubu'nun meclis toplantısında konuyla ilgili komisyon kurulma talebinde bulunması şaşkınlık yarattı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin 2021 yılı Ocak ayı meclis toplantısı yapıldı. Yeni yılın ilk toplantısında, AK Parti Grubu'nun koronavirüs nedeniyle doğru maske kullanılmamasından kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesi, su tasarrufu ve orman yangınlarına karşı bilinç kazandırılmasıyla ilgili Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından neler yapıldığıyla ilgi sunum yapılması ve bilboardlar aracılığıyla bilinç oluşturulması adına meclis komisyonu kurulması için önerge vermesi şaşırttı.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında AK Parti Grubu Sözcüsü Neşe Menderes'in, Devletin ilgili kurumlarının doğrudan sorumluluğunda olan koronavirüs nedeniyle doğru maske kullanılmamasından kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesi, su tasarrufu ve orman yangınlarına karşı bilinç kazandırılmasıyla ilgili komisyon kurulmasını istemesi oy çokluğuyla reddedildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Çerçioğlu, komisyon kurulmasının doğru olmayacağını ifade ederek Devletin ilgili kurumlarıyla birlikte Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin gerekli bilgilendirmede bulunduklarını meclis üyelerine de ayrıca yazılı ve sözlü bilgilendirmede bulunabileceklerini kaydetti.

“HUKUKİ ZEMİNİ OLMAZ”

CHP Grubu adına konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, konuyla ilgili açıklamasında, “Söylenen konular pandemi, deprem, su kıtlığı… Bunlar zaten idarenin, belediye mevzuatı çerçevesinde, belediye başkanlığı yetki ve sorumluluğunda olan konular. Bugüne kadar gerekli önlemlerin alınmış, diğer kurumlarla eşgüdümün sağlanmış olması lazım. Bu konuda bilgilendirme talebi meclis üyelerinin en doğal hakkı. Zaten Başkanım da söyledi gerekli bilginin verileceğini. Ancak bu konuda komisyon kurulması talebinin hukuki zemini olamaz. Neden olamaz? Çünkü siz bu talebinizle idarenin yönetim yetki ve sorumluluğunun yasama organı olan Meclis’e devrini istiyorsunuz. Böyle bir şey doğru olmaz” dedi.

“BURASI YASAMA ORGANI DEĞİL”

Günel’in sözlerine yanıt veren Cumhur İttifakı Grup Sözcüsü AK Partili Mustafa Arı ise “Burası yasama meclisi değil. Büyükşehir’in en yüksek karar organı. Yasama değildir o. Buranın kanunda yeri açıktır. Belediye Meclisi karar alır. Yasa falan çıkarmaz. Belediyenin en üst karar organıysa burası ne yapılıp yapılmayacağı konusunda, yasaya aykırılık teşkil etmeyen her husus burada önerilir” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU: MECLİSTE POLEMİK YAPTIRMAM

Konuyla ilgili görüşmelerin tartışmaya dönüşmesi üzerine, "Mecliste polemik yaptırmam" çıkışında bulunan  Başkan Çerçioğlu, "Devletimizin kurumları Valilik ve kaymakamlıklar bu organizasyonu yapıyor. Biz de sadece Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmaları yapmıyoruz. Depremle ilgili de bu yönde çalışmalarımız var. Yangınla ilgili Orman Genel Müdürlüğü de ilgileniyor. İstatistikleri de oradan alacaksınız. Orman Genel Müdürlüğü ile de biz yangınlara karşı birlikte çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığımızın koronavirüsle ilgili hazırladığı videolar var. Herkes kafasına göre de bilinç kazanılması adına video hazırlamamalı. Bizim bu konuda değişik noktalarda kullandığımız Bakanlığın belirlediği çerçevede video ve pankartlar da var. Biz Bakanlık bunu hazırlamışken ayrıca niye hazırlayalım" dedi.

Cumhur ittifakı Meclis üyelerine Pandemi ile ilgili hassasiyetleri için teşekkür eden Başkan Çerçioğlu, muhalif Meclis üyelerinin önergenin ret edilmesine rağmen ısrarla konuşmaya devam etmeleri üzerine "Size 4-5 kez teşekkür ettim.. Anlamadım tam olarak ne istiyorsunuz. Bu ilin karar mercii var, Sayın Valimiz var. Bir karar alınır bizde uyarız.. Devletin her kurumun ayrı görevi var. Kimsenin görevini Kendi kendimize üstlenemeyiz... Biz her konuda olduğu gibi bu konuda da gerekli çalışmayı ve üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi..

ATABAY'DAN TEPKİ...

Konuşmalar sırasında Cumhur ittifakı Meclis üyesi Neşe Menderes'in Başkan Çerçioğlu'na "Meclis üyelerinizi kaş göz işaretleri istediğiniz gibi yönlendiriyorsunuz" şeklindeki sözlerine Millet ittifakı Meclis üyelerinden sert tepki geldi. Büyükşehir Meclis üyesi, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay,  "Bu tür konuşmanız bizlere bu Meclise ve iradesine hakarettir... Size yakışmayan bu konuşmanızı kınıyorum" sözleriyle Cumhur ittifakı Meclis Üyesi Menderes'e tepki gösterdi.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Öte yandan, Denetim Komisyonu üyeliklerine CHP’den Hasan Yörük ve Ulvi Yıldırım Karaman, İYİ Parti’den Fatma Tabak, AK Parti’den Bülent Sayar, MHP’den ise Mustafa Akkaya seçildi.

Başkan Çerçioğlu, komisyonlardan gelecek gündem maddelerinin görüşülmesi için 14 Ocak’ta toplanmak üzere birleşimi sonlandırdı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158