Büyükşehir Meclisinde seçimler yapıldı

Büyükşehir Meclisinde seçimler yapıldı

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı toplantısında Meclis birinci ve ikinci başkanvekillikleri, kâtip üyelikler, encümen ve ihtisas komisyonu üyelikleri için seçim yapıldı. Başkanlık divanı, geçen 2 yılda olduğu gibi bu dönemde de kadın üyelerden oluştu.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı birinci toplantısı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında yapıldı.

Şükran Güngör – Yıldız Kenter Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, 15’i ek gündem olmak üzere 37 gündem maddesi görüşüldü.

31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından 2 yıllık mesai sürecini geride bırakan Meclis’te yasa gereği, birinci ve ikinci başkanvekillikleri, kâtip üyelikler, encümen ve ihtisas komisyonu üyelikleri için seçim yapıldı.

Millet İttifakı, birinci başkanvekilliği için Evrim Karakoz’u, ikinci başkanvekilliği için ise Cihan Demirel’i aday gösterdi. Cumhur İttifakı’nın birinci başkanvekili adayı Bülent Sayar, ikinci başkanvekili adayı ise Tacettin Özden oldu. Yapılan oylama sonucunda 45 oy alan Evrim Karakoz birinci başkanvekili, yine 45 oy alan Cihan Demirel ise ikinci başkanvekili seçildi. Bülent Sayar’a 35, Tacettin Özden’e ise 31 oy çıktı.

DİVAN, KADINLARDAN OLUŞTU
Kâtip üyelikler için yapılan seçimde ise Millet İttifakı, geçen dönemde olduğu gibi Ayşe Özdemir, Hatice Kurban, Yasemin Gürsoy, Semra Yücel ve Fatma Tabak’ı aday gösterdi. Cumhur İttifakı’nın kâtip üyelikler için aday göstermediği seçimde, divan, geçen 2 yılda olduğu gibi gelecek 3 yılda da kadın üyelerden oluştu.

Toplantının bir diğer gündem maddesi encümen üyelikleri seçimiydi. CHP’li Adnan Bosnalı, İYİ Partili Fatma Tabak, Mevlüt Şahinci ve Kıvanç İşbilen ile MHP’li Şevki Can, belediye encümeninin yeni üyeleri oldu. Encümende seçilmiş üye çoğunluğunun 3 kişiyle İYİ Parti’de olduğu gözlendi.

KOMİSYON ÜYELİKLERİ İÇİN SEÇİM
İhtisas komisyonu üyelikleri için partilere düşen kontenjanlara göre seçim yapılan toplantıda, komisyonlara şu isimler seçildi:

“Plan ve Bütçe Komisyonu: Barış Altıntaş, Fatih Pehlivan, Murat Gören, Semra Yücel, Mehmet Güler, Alim Öztürk, Hasan Nargiz.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Hasan Yörük, Celalettin Erol, Malik Ercan, Soner Yelkovan, Ramazan Özalp, Mustafa Çınar, Mustafa Akkaya.

Çevre – Sağlık Komisyonu: İlhan Günendi, Yusuf Deveci, Atıf Yıldız, Mehmet Çondur, Ali Ertürk, Nazif Türköz, Yüksel Deveci.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Faik Polat, Mehmet Utku Şahin, Atıf Yıldız, Kadir Mutlu, Mehmet Güler, Halit Boran, Kasım Payza.

Ulaşım Komisyonu: Ulvi Yıldırım Karaman, Mehmet Arif Ceylan, Mehmet Utku Şahin, Haydar Tunç, Mustafa Aydın, Halil Koçyiğit, Mehmet Erikmen.

Hukuk Komisyonu: Evrim Karakoz, Hatice Kurban, Yusuf Deveci, Mehmet Çondur, Neşe Menderes, Hatice Uzel Çakar, Eda Yücel İlhan.

Esnaf, Meslek Odaları ve Meslek Odaları Komisyonu: İlhan Günendi, Gürol Turhan, Mehmet Arif Ceylan, Haydar Tunç, Levent Güleçyüz, Ahmet Bahri Erdel, Yüksel Deveci.

Tarım ve Jeotermal Komisyonu: Mustafa Kırcalı, Mükremin Semercioğlu, Murat Karabulut, Kıvanç İşbilen, Mehmet Çakmak, Adnan Akdağ, Hilmi Dönmez.

Kadın, Çocuk, Aile ve Engelliler Komisyonu: Hatice Kurban, Ayşe Özdemir, Yasemin Gürsoy, Semra Yücel, Neşe Menderes, Hatice Uzel Çakar, Eda Yücel İlhan.

Turizm Komisyonu: Bülent Bakırlı, Ahmet Yılmaz, Gürol Turhan, Hayati Atlı, Adnan Akdağ, Tacettin Özden, Mustafa Bakırcı.

Kültür Varlıkları ve Kent Tarihi Komisyonu: Faik Polat, Ahmet Yılmaz, Murat Karabulut, Hayati Atlı, Tacettin Özden, Mustafa Çınar, Hilmi Dönmez.

Su Kaynaklarının Korunması ve Yönetim Komisyonu: Ulvi Yıldırım Karaman, Bülent Bakırlı, Mustafa Kırcalı, Cihan Demirel, Neşe Menderes, Hatice Uzel Çakar, Mehmet Osan.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158