Karacasu çömlekleri kadınların elinde şekilleniyor

Karacasu çömlekleri kadınların elinde şekilleniyor

İşkur işbirliğinde Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Seramik Şekillendirme kurslarında artık Karacasu çömlekleri kadınların elinde şekilleniyor.

3 Şubat’ta başlayıp Mayıs ayında son bulacak haftanın 5 günü 401 saatlik devam eden 13 kursiyerin katıldı. Kurs eğitmenliğini küçük yaşta babasının yanında atölyede çalışmaya başlayıp üniversite ile taçlandırdığı çömlekçilik zanaatı üzerine yüksek lisansını da yapan kurs eğitmeni Mine Bardak yapıyor.

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünden mezun olup yüksek lisansını da yine aynı üniversitede Sosyal Bilimler Fakültesinde tamamlayıp geçtiğimiz yıl mezun olan eğitmen Mine Bardak tarafından verilen kursa katılan 13 kadın kursiyer, minyatür hediyelik eşyalar yaparak harikalar yaratıyor. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren kurs eğitmeni Mine Bardak, “Daha çok turistlere yönelik satışı daha kolay olacak minyatür dekoratif hediyelik eşya yapıyoruz. Karacasu çömlekçiliğini daha ön plana çıkarabilmeye yönelik işler yapmayı planlıyoruz. Öncelikle çömlekçiliği kadınların da yapabileceğini göstermek istiyoruz. Teorikten çok uygulamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Kadınlarda zaten bu işin içinde oldukları için çabuk kavrıyorlar” diye konuştu. 

MAYIS'TA KARİYER FUARINA KATILACAKLAR
Yapılan ürünleri çok beğenen Ergenlik, kurs eğitmeni Mine Bardak’tan Mayıs ayında Aydın’da açılacak olan kariyer fuarına katılarak kursiyerlerin yaptıkları ürünleri orada sergilemeleri için şimdiden hazırlıklı olmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER