Sokağa çıkma yasağı ile ilgili flaş gelişme!

Tüm Türkiye'de milyonlarca kişi bekliyordu. Karar çıktı. İçişleri Bakanlığı'nca 81 il valiliğine "Sevgililer Günü"nü de kapsayan 12-13-14 Şubat tarihlerindeki kısıtlamalara yönelik ek genelge gönderildi.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili flaş gelişme!

İçişleri Bakanlığı'ndan iki ayrı genelge 81 ile gönderildi. bakanlıktan gönderilen ilk genelge  "Sevgililer Günü"nü de kapsayan  12-13-14 Şubat tarihlerini kapsıyor.  Diğer genelge ise okulların açılması ile ilgili.  14 Şubat genelgesine göre çiçek satışı yapan iş yerleri, sokağa çıkma  kısıtlamasının uygulandığı 12 Şubat Cuma günü 20.00-­00.00 saatlerinde evlere  servis, 13­-14 Şubat Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00­-17.00 saatlerinde iş  yerinden ve evlere servis, 10.00­-00.00 saatlerinde ise sadece evlere servis  şeklinde hizmet verebilecek.

ÖĞRENCİLER MUAF

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında köy okullarının 15 Şubat, diğer okulların ise 1 Mart tarihi itibarıyla açılması kararlaştırılmıştı.İçişleri Bakanlığı kısıtlama saatlerinde okul/kurumlarında olacak olan öğretmen ve öğrencilerin kısıtlamadan muaf tutulacağını daha önce açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı, örgün eğitim yapılması uygun görülen eğitim kurumu öğretmen ve öğrencilerinin sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına yönelik genelge yayımladı.

Valiliklere gönderilen resmi yazıda şunlara vurgu yapıldı:

1- Kısıtlama saatinde okul/kurumlarında görevli olacak öğretmen ve öğrencilere muafiyet belgeleri görev yaptıkları okul/kurum müdürlüklerince verilecek,

2- Öğretmen ve öğrencilerden 65 yaş üstü ile 20 yaş altı olanlar kısıtlama saatlerinde toplu taşıma kısıtlamasından da muaf tutulacak.

Yayımlana resmi yazıya göre eğitim kurumu öğretmen ve öğrencilere kurum adresi ve ders programını ihtiva eden bir belge verecek. Bu belge ile öğretmen ve öğrenciler güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkabilecek. İçişleri Bakanlığı, İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının bu yazıya uygun olarak kararlar almasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 22:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep Gün
Recep Gün - 9 ay Önce

Biz 65 yaş üstü kişiler bir kenarıya itildik bu kurallara uyan biziz ama bizler eve kitlendi daglıgımız bozuldu.

liste
SIRADAKİ HABER

banner158