Aydın'ın Tarihi Yerlerini konulu fotoğraf yarışması düzenlenecek

Aydın'ın Tarihi Yerlerini konulu fotoğraf yarışması düzenlenecek

Aydın İl Kültür Müdürlüğü, Aydın Kültür ve Turizm Derneği ile Didim Turizm Derneği iş birliğinde ‘Aydın'ın Tarihi Yerleri’ konulu fotoğraf yarışması düzenlenecek.
Aydın İl Kültür Turizm Müdürü Umut Tuncer, Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı ile Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk’ün öncülüğünde düzenlenecek fotoğraf yarışmasıyla ilgili başvurular başladı.

GİZEMLİ YÖNLER KEŞFEDİLECEK

Yapılan protokol sonrası yazılı basın açıklaması yaparak yarışmayı duyuran Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı; “Aydın'ın tarihi eserleri denilince akla ilk antik kentler geliyor. Menderes Havzası üzerinde bulunan Aydın, bereketli toprakları ile de her daim medeniyetlerin odak noktası olmuştur. Binlerce yıllık geçmişi ile Ege’nin incilerinden olan Aydın, gezilmesi gereken antik kentlere ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle tarihe meraklı kişilerin tarihin gizemli yönlerini keşfederek, Aydın'ın tarihi yerlerini öğrenerek bir fotoğraf karesinde ölümsüzleştirilmesine katkı sağlamak amacımız. 18 yaş üstü herkes bu yarışmaya katılabilir. Yarışma 1 Nisan 2021 tarihinde başlayıp 15 Ağustos 2021 tarihinde son bulacaktır.” dedi.

YARIŞMA ÖDÜLÜ TATİL

Öte yandan Sonuç Bildirim Tarihi 25 Ağustos 2021, Sergi ve Ödül Töreni Tarihi 1 Eylül 2021 olarak belirtildi.

Yarışma ödülü ise, “1. 2. ve 3. gelen yarışmacılara, Türkiye'nin ilk yüz oteli arasına giren ve Didim'de bulunan Beş Yıldızlı Otellerde 2 kişilik 5 günlük tam pansiyon tatil verilecektir. Oteller, Aquasis Deluxe Resort & Spa, Didim Beach Resort & Spa ve Maxeria Blue Didyma” şeklinde açıklandı. Yarışma için iletişim kanalları 0 505 388 12 04 / 0 536 767 67 34 telefon numaraları, tur.der09@gmail.com e-posta adresi olarak aktarıldı.

Yarışmanın içeriği ve adı ‘Aydın'ın Tarihi Yerleri Fotoğraf Yarışması’,

yarışmanın amacı ve konusu, ‘İçerisinde bulunduğumuz dünyayı ve ülkemizi tamamıyla etkisi altına alan Covid-19 salgın sürecinin açık havada daha verimli geçirilmesi. Kendimizi ve çevremizi virüsten korumak için bireysel veya ailemizle tarihi yerlere yapacağımız gezilerle buraların daha iyi tanınması ve çekilen fotoğraflarla ölümsüzleştirilmesi’ şeklinde belirtildi.

AYRINTILI AÇIKLAMA YAPILDI

Yarışma hakkında ayrıca şu bilgilendirmeler yapıldı:

“Yarışma Kategori/Bölümleri, Yarışma, Sayısal (Dijital) kategoride Renkli veya Siyah Beyaz fotoğraf olmak üzere tek bölümlüdür. Yarışma Koşulları, yarışmaya katılım ücretsizdir. Yarışmamız; seçici kurul ve onların birinci derece yakınları dışında 18 yaş üstü tüm halkımıza, amatör / profesyonel fotoğrafçılara açıktır. Yarışmaya her fotoğrafçı, Aydın İl sınırları içinde çekilmiş, en fazla 4 adet Sayısal (Dijital) Renkli veya Siyah-Beyaz eserle katılabilir.

Daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, mansiyon, özel ödül) almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren ve/veya bir kısmının kırpılmasıyla oluşturulan fotoğraflar ile renk değiştirme uygulanmış görüntüleri yarışmaya katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır. Fotoğrafın yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması katılım açısından engel değildir. Anılan fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır. Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotografik müdahalelere müsaade edilir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır. HDR (High Dynamics Range) tekniği kullanılan fotoğraflar ile kolaj yarışma dışında tutulur. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), yarışmaya kabul edilmez. Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Telif hakkı: dereceye girerek ödül alan ve başarılı bulunan (mansiyon alan ve sergilenmeye değer görülen) fotoğraflar Aydın İl Kültür Müdürlüğü, Aydın Kültür ve Turizm Derneği, Didim Turizm Derneği arşivlerinde kalacaktır. Anılan fotoğraflar, yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren hiçbir yer ve muhteva sınırı olmadan eser sahibinin ismi belirtilerek, bu üç paydaşın tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın organlarında kullanılabilir. Yine bu üç paydaş tarafından kitap olarak basılabilir. Eserlerin kullanım hakkı paydaşların yanında eser sahibine de ait olacaktır. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini beyan ve taahhüt ederler. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir. Yarışma Fotoğrafları "tur.der09@gmail.com" adresine gönderilecektir.

Yarışmacılar fotoğraflarını bu adrese göndermekle yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Bu şartname, yarışmacının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımla birlikte yarışmacılar bu şartname hükümlerini okumuş ve kabul etmiş sayılır. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur. Sisteme yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırlanmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır. Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 150-300 DPI çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 MB'den az olmamalı, 3 MB’yi de geçmemelidir. Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar yarışma sonrası eser sahiplerinden orijinal boyutlarında ve yüksek çözünürlüklü haliyle istenecektir.

İsimlendirme: Sadece fotoğrafınıza isim vermelisiniz, fotoğrafın isimlendirmesinde ç, ı, ğ, ö, ş, ü harfleri ve noktalama işaretleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi kullanılabilir. Yarışma takvimi: Yarışma 1 Nisan 2021 tarihinde başlayıp 15 Ağustos 2021 tarihinde son bulacaktır. Sonuç Bildirim Tarihi: 25 Ağustos 2021 Sergi ve Ödül Töreni Tarihi: 1 Eylül 2021 Yarışma İletişim: 0 505 388 12 04 / 0 536 767 67 34 e-posta: tur.der09@gmail.com.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158