Bülbül: Otoyol bahanesiyle tarlalara çöreklendiler!

Bülbül: Otoyol bahanesiyle tarlalara çöreklendiler!

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, güzergah değişikliği ile gündeme gelen Aydın-Denizli Otoyol Projesini için “AKP iktidarı yol bahanesiyle yurttaşın tarlasına çörekleniyor” dedi.

Aydın-Denizli Otoyol Projesinin güzergahının değiştiği, değiştirilen proje kapsamında yolun yurttaşların tarlalarından geçtiği gündeme geldi. CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına ayrı ayrı soru önergeleri vererek konuyu Meclis’e taşıdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bülbül, “Aydın ili Buharkent ilçesinin giriş ve çıkış güzergahının 3. kez revize edildiği ve revize sonucunda projenin Buharkent ve çevresinin sebze ihtiyacını temin eden tarım arazilerinden geçtiği söyleniyor. Ancak, bunun gibi değişiklikleri yapmak için belli süreçlerin tamamlanması gerekir. Öncelikle, proje için verilen 08.02.2017 tarihli ÇED Olumlu kararına konu olan ÇED Raporu, ilgili revizeleri kapsamıyor. Aynı şekilde, proje kapsamında yapıldığı iddia edilen revizeleri kapsayan imar planı değişiklikleri askıya çıkarılmamıştır. Kısaca AKP iktidarı yol bahanesiyle yurttaşın tarlasına çöreklenmeye çalışıyor.” dedi.

Bülbül, idari süreçler dışında acele kamulaştırma sürecinin usulsüzlüğüne dikkat çekerek “Proje için 24 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2973 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla Aydın-Denizli Otoyolu kapsamında ilgili alanların acele kamulaştırılması kararlaştırılmıştır. Ancak, söz konusu acele kamulaştırma kararının hangi koordinatları ya da ada ve parselleri kapsadığı belli olmadığı gibi, acele kamulaştırmanın sürecine ilişkin idare tarafından el atma davası dahi açılmadan bölgede çalışmalar başlatılmış, Buharkent’te zeytin ağaçları sökülmüştür. Hiçbir yargı süreci işletilmeden ve bedel tespiti yapılmadan arazide zemin etüdü yapılmaya başlandığı yurttaşlar tarafından ifade edilmiştir. Hukuk devletinin bittiği, vatandaşın emeklerinin, geçim kaynağının bir hiç uğruna ziyan edildiği bir noktadayız” ifadelerini kullandı.

Bülbül, bahsi geçen bakanlıklara şu soruları sordu:

 1. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında kaç kez revize yapılmıştır ?
 2. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında yapılan revizelerin bilimsel, teknik ve yasal gerekçeleri nelerdir?
 3. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında bağlantı yollarının bulunacağı koordinatlarda değişiklik yapılmış mıdır?
 4. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında bağlantı yollarının bulunacağı koordinatlarda değişiklik yapıldığına dair bir bildirim yapılmış mıdır?
 5. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında yapıldığı iddia edilen revizelerle ilgili imar planı değişikliği başvurusu yapılmış mıdır ?
 6. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında yapıldığı iddia edilen revizelerle ilgili imar planı değişikliği yapılmış mıdır ?
 7. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında yapıldığı iddia edilen revizelerle ilgili imar planı değişiklikleri ne zaman askıya çıkarılacaktır ?
 8. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında yapılan revizlerle ilgili yeniden ÇED süreci işletilmesi için başvuru yapılmış mıdır?
 9. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında yaptığınız iddia edilen revize sonrasında bağlantı yollarının bulunacağı alanla ilgili ÇED kararı, kesinleşmiş imar planı, kamulaştırma işlemleri olmadan sebze tarımı yapılan alanlarda çalışma yapmanızın, zeytin ağaçlarını kesmenizin yasal dayanakları var mıdır ?
 10. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında, söz konusu otoyol güzergahının geçeceği tarım alanlarıyla ilgili tarım dışı amaçla kullanıma ilişkin Toprak Koruma Kurulu kararı alınmış mıdır?
 11. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında, söz konusu otoyol güzergahının tarım alanlarından geçmesi nedeniyle, kurumunuzdan görüş ya da olur istenilmiş midir?
 12. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında, söz konusu otoyol güzergahının tarım alanlarından geçmesiyle ilgili kurumunuzca verilmiş olumlu ya da olumsuz görüşler nelerdir ?
 13. Aydın-Denizli otoyolu güzergahının Buharkent sınırlarındaki kısmında yaptığınız iddia edilen revize sonrasında bağlantı yollarının bulunacağı alanla ilgili ÇED kararı, kesinleşmiş imar planı, kamulaştırma işlemleri olmadan sebze tarımı yapılan alanlarda çalışma yapılmasına, zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı hukuki bir girişimde bulunacak mısınız ?
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmet Bozkurt
İsmet Bozkurt - 1 yıl Önce

Sayın Süleyman Bülbül bence sorulması gereken sözde yirmi dakıkalık kısaltma için 30 ooo. Bununda 5000 bin dönümü meyve bahçesi bu kadar verimli topraklara kıymak hizmetmi talanmı buna degermiydi şeklinde olsa daha iyi olurmuş ...

liste
SIRADAKİ HABER

banner158