CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Ekiz: Biz istersek dünya değişir

CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Ekiz: Biz istersek dünya değişir

Cumhuriyet Halk Partisi Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Ekiz, “Biz istersek hayat değişir, biz istersek ülke değişir, biz istersek dünya değişir” dedi.

CHP Efeler İlçe Kadın Kolları Başkan Ekiz, açıklamasında “8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde bir dokuma fabrikası, çok ağır çalışma koşulları çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler.Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı.Greve çıkma kararı alan kadınlar taleplerini açıkladılar. "Daha iyi koşullarda çalışmak 10 saatlik iş günü,eşit işe eşit ücret” diyen kadınlara polisin saldırması ve ardından da çıkan yangında feci şekilde can verdiği gündür 8 Mart” vurgusu yaptı.

Savaşın, açlığın, göçün faturasını kadınların ödediğini anımsatan Başkan Ekiz, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” henüz çoğu ülkede kabul görmemişken, Türkiye’de ilk kez 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışından bir yıl sonra daha Cumhuriyet ilan edilmeden ”Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmaya başlanan bir ülkeden “Las Tesis” protestosu yaptıkları için dövülen ve hakkında soruşturma açılan kadın yol arkadaşlarımızın olduğu bir ülkeye dönüştük. Kadının temel sorunları ile ilgili yapılan araştırmalarda, dünyada yoksulluk içinde yaşayan 1.4 milyar insanın %70'ini kadınlar oluşturuyor. Yine dünyanın en yoksul işçilerinin %60’nı kadınlar oluşturuyor. Kadınlar erkeklere göre yapılan işlerde %20-%50 arasında maaş alıyor. Savaşın, açlığın, göçün faturasını yine kadınlar ödüyor. Biz kadınlar çok iyi biliyoruz ki; Biz istersek hayat değişir. Biz istersek ülke değişir. Biz istersek Dünya değişir. Düşlediğimiz yaşam haklarımızı yaşamaya var mısınız? Ve bütün kadınlar bilmelidir ki; biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olduğu müddetçe hiçkimse “Asla yalnız yürümeyecektir!” 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bir kutlama değil anma günü olduğunu hatırlatarak, bu uğurda can veren tüm emekçi kadınlarımızı saygıyla anıyor, mücadeleye devam eden kadınlarımızı da sevgiyle kucaklıyorum” dedı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Erdoğdu bozok
Mehmet Erdoğdu bozok - 2 yıl Önce

Aynen katılıyorum başkanım

liste
SIRADAKİ HABER

banner158