CHP’li Bülbül: MEB’nın adı medrese ve külliye bakanlığı mı olacak?

CHP’li Bülbül: MEB’nın adı medrese ve külliye bakanlığı mı olacak?

Aydın Efeler İmam Hatip Lisesi’nde yaşanan öğrenci ile öğretmen arasındaki “sarığımı çıkaramazsın” kavgası Meclis gündemine taşındı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Yaşanan bu olay iktidarın yaratmış olduğu Cumhuriyet ve laiklik karşıtlığının bir sonucudur” dedi.
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge sunan Bülbül, basına yansıyan olayla ilgili “Yaşanan bu olay, toplumumuzdaki ve eğitim sistemimizdeki temel ilkelerin bir bir tüketildiğini gözler önüne sermiştir” dedi. Söz konusu olayın iktidarın yaratmış olduğu Cumhuriyet ve laiklik karşıtlığının bir sonucu olduğunun altını çizen Bülbül, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

"-Konu hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
-Son 1 yılda okullarda kıyafet yönetmeliğine aykırı olarak hareket ettiği tespit edilmiş kaç öğrenci vardır?
-Bu öğrenciler hakkında hangi işlemler yapılmıştır?

KAÇ ÖĞRENCİ SORUŞTURMA GEÇİRDİ
-Son 1 yılda kaç öğrenci öğretmene yönelik sözlü ve fiziksel şiddet nedeniyle soruşturma geçirmiştir? Kaç öğrenciye uyarma, kaç öğrenciye kınama, kaç öğrenciye uzaklaştırma, kaç öğrenciye okuldan atılma cezası verilmiştir?
-“Kadın-madın demem döverim” şeklinde konuşan öğrenci bu cesareti kimden almaktadır?

LAİK EĞİTİM Mİ KALDIRILDI?
-Lâik ve bilimsel eğitimin teminatı olan Tevhid-i Tedrisat Kanunu yürürlükten mi kaldırılmıştır?
-Derslere sarık ve şalvarla girilebildiğine göre Milli Eğitim Bakanlığının adını Medrese ve Külliye Bakanlığı olarak değiştirmeyi düşünüyor musunuz?"

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158