DEVA Partisi Aydın, ikinci yaşını kutladı

DEVA Partisi Aydın, ikinci yaşını kutladı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Aydın İl Başkanlığı, partinin kuruluşunun ikinci yılını pasta keserek kutladı. Bu pazar seçim olsa ‘DEVA hazır’ sloganıyla ikinci yaşlarını karşıladıklarını belirten DEVA Partisi Aydın İl Başkanı Meltem Gürler, Aydın halkına da çağrıda bulunarak kadınları ve gençleri partilerinde siyaset yapmaya davet etti.

Ali Babacan’ın genel başkanlığını yaptığı DEVA Partisi, siyaset sahnesinde ikinci yılını kutladı. DEVA Partisi Aydın İl Başkanlığı da kuruluş yıldönümü dolayısıyla il başkanlığı binasından program düzenledi. DEVA Partisi Aydın İl Başkanı Meltem Gürler ve yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı programda ilk olarak DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın kuruluş yıldönümü ve gündem ile ilgili açıklamaları takip edildi. Babacan’ın konuşmasının ardından DEVA Partisi Aydın İl Başkanı Gürler ve yönetim kurulu üyeleri, partinin kuruluşunun ikinci yılını pasta keserek kutladı. 

“SÜREKLİ SAHADAYIZ”
DEVA Partisi’nin iki yaşında olduğunu kaydeden İl Başkanı Gürler, “Parti olarak 9 Mart 2020 tarihinde yola çıktık. O günden bu yana tüm Türkiye’de örgütlenme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm illerimizde başkanlarımız görevlerinin başında. Türkiye genelinde 900 ilçenin 700’ü kadarı tamamlanmış durumda ama bu maalesef Aydın’da böyle değil. Aydın’da yapılanma çalışmalarımızda Türkiye ortalamasının gerisindeyiz. Fakat sürekli sahadayız, görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu pazar seçim olsa DEVA hazır sloganıyla ikinci yaşımızı karşılıyoruz. Her konuda ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Biz her konuda ortak aklı çalıştırarak programları yazıyoruz. Çalışılan, yazılan programların hiçbirisi sadece parti kurmaylarınca yazılmıyor. İlgili sivil toplum örgütlerini, akademisyenleri, uzmanları, konunun içinde olup canı yananları davet edip onlarla beraber bu süreçler yaşanıyor ve onların söylediklerin de işin içine katılmasıyla eylem planlarına dönüşüyor. Dolayısıyla yapılan her şey, memleketinin içerisinden süzülerek çözüm önerileri oraya gelmiş. Aynı şekilde 81 il için de bu çalışmayı başlatmış durumdayız. Her bir ilimizin ilçeleriyle beraber yaşadıkları sorunları ve o sorunlara yönelik çözüm önerilerini de biz önümüzdeki bir sene içerisinde yerel seçimlerden önce tamamlamış olacağız. Bu vesileyle de Aydın ve ilçeleriyle ilgili hayali, sözü, iletmek istediği olan herkesi de bu konuda bize katkı vermeye davet ediyoruz. Biz zaten ilgili odalarla ve meslek örgütleriyle temas içerisindeyiz ve daha da fazla olacağız. Bütün bu süreci yönetebilmek için.” dedi. 

     
“GELSİNLER, BİZ ONLARIN ÖNÜNE KIRMIZI HALI SERİYORUZ”
Aydın halkına çağrıda bulunan Gürler, “DEVA Partisi özellikle kadınlar ve gençlerle yol yürümek üzere kuruldu. Kadınların ve gençlerin ana gövdede, temsil edildiği bir siyasi parti olmak üzere yola çıktık. Bu yüzden de cinsiyet kotası koyduk. Yüzde 35 gibi bir cinsiyet kotamız var. Hedefimiz tam eşitlik o ayrı, ama tüzükle de koyduğumuz bir kota var. Yüzde 20 de 30 yaş altına ayırdığımız gençlik kotamız var. Türkiye genelinde özellikle gençlik kotasında zorlanmıyoruz. Gençlerden partimize çok ciddi bir teveccüh var. Fakat Aydın özeline baktığımızda özellikle kadınların, siyasete mesafeli olduklarını görüyorum. Aydın’da kadınlar, kadın bir büyükşehir belediye başkanı olmasına rağmen siyasetin içerisinde çok fazla yer almaya motive değiller. Bu motivasyonu nasıl sağlarız diye uğraşıyorum. Bu benim şu anda kendime koyduğum, önemli hedeflerden biri. Aydın’da daha fazla kadının siyaset yapmasını, Aydın’dan mutlaka kadın milletvekillerin de çıkmasını, Aydın’ın ilçelerinde de kadın başkanlar, kadın belediye başkanlarının olmasını biz DEVA Partisi olarak çok arzu ediyoruz. Ama bunun hazırlık yolu siyasi partilerinin içerisinde olmaktan geçiyor. Dolayısıyla teşkilatlarımızda yer almaya davet ediyoruz. İstedikleri değişimin parçası olabilmelerinin yolu, siyasetin içinde olmaktan geçiyor. Etki edebilmek için içerde olmak zorundalar. Bu çok önemli. Bu herkes için geçerli. Eğer bir şeyi değiştirmek istiyorlarsa o değişimi gerçekleştirebilmenin yolu o karar mekanizmalarının içerisinde olabilmekten geçiyor. Biz bu koltukları açtık, bekliyoruz. DEVA Partisi Aydın İl Yönetimi’nde kadınlar için rezerve edilmiş koltuklar var, doldurmadık. Ne zaman ki kadınlar gelecek, o koltuklar sahiplerine kavuşacak. Gelsinler, biz onların önüne kırmızı halı seriyoruz. Birlikte siyaset yapabilmeyi çok istiyoruz ve onlarla beraber yol yürümek ve siyasetin iklimini değiştirmek istiyoruz.” diye konuştu. 
 
“TIP CAMİASININ YANINDAYIZ”
Önümüzdeki günlerde Tıp Bayramı’nın kutlanacağını anımsatan İl Başkanı Gürler, “DEVA Partisi dünden beri en yoğun reaksiyonları veren parti konumunda. Sadece aldıkları ücreti üzerinden değil, yaşadıkları pek çok farklı sorun üzerinden tıp camiasının yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bu sorunlar böyle giderse ileride bizi ameliyat edecek hekim bulamayacağız. Biz gençlerimizi hem insan kaynağımızı kaybediyoruz hem onlara yaptığımız bütün bu yatırımın, eğitimle ilgili harcadığımız paranın kaybı anlamına geliyor. Bu, hepimizin meselesi. Bu sadece 160 bin tane doktorun meselesi değil. Biz tıp camiamıza ve onların sorunlarına sahip çıkmazsak yarın her birimiz ayrı ayrı sıkıntı yaşarız.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 23:31
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158