Özdemir: ‘Kadınların oylarıyla geldiğiniz iktidarınızdan, yine kadınların oylarıyla gideceksiniz’

Özdemir: ‘Kadınların oylarıyla geldiğiniz iktidarınızdan, yine kadınların oylarıyla gideceksiniz’

“AKP iktidarı boyunca en çok yaralanan, aşağılanan, küçümsenen ve ikinci sınıf vatandaş gözüyle bakılan şüphesizdir ki kadınlardır."

CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, bugün yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında ‘Kadın temalı, soyut heykel’ yarışması düzenlenmesi ile ilgili konuda AKP grubunun takındığı olumsuz tavra ve eleştirilere sert tepki gösterdi.

Aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir, Meclis toplantısı sonrası yaptığı yazılı basın açıklamasında ‘Kadınların oylarıyla geldiğiniz iktidarınızdan, yine kadınların oylarıyla gideceksiniz" ifadelerini kullandı.

CHP Aydın Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir açıklamasının ilk kısmında şu cümlelere yer verdi; “AKP iktidarı boyunca en çok yaralanan, aşağılanan, küçümsenen ve ikinci sınıf vatandaş gözüyle bakılan şüphesizdir ki kadınlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kadına ne kadar değer verdiyse, AKP iktidarı da bir o kadar kadının her yerden isminin silinmesini amaçlamıştır. Onlara göre kadın evinde oturmalı, halkın içine çıkmamalı, erkeklerin (!) işine karışmamalı, siyasette, bilimde, iş hayatında bulunmamalı. Oysa ki bu ülkenin nice başarılı, bilime, sanata, edebiyata, siyasete yön veren kadını vardır ve var olmaya da devam edecektir” dedi

Özdemir, açıklamasının devamında “Son olarak bugün, Aydın Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yapılan toplantıda 8 Mart dolayısıyla yapılması planlanan Toplumun temel taşı olan, üreten, çağdaş ve değerli varlıkları kadınlarımıza yönelik 'Kadın temalı soyut Heykel yarışması' düzenlenmesine red oyu veren AKP'li meclis üyelerini ve bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamaları bir kadın olarak şaşkınlıkla ve üzüntüyle izledim. Kadına yönelik şiddetin yüzde 1555 arttığı ülkemizde kadın isminin geçmesinden bu kadar rahatsız olan bir anlayış inanılır gibi değildir. Biz bu anlayışı biliyoruz. Bu anlayış, 'Kadınlar anamız, bacımız ancak kadınla ilgili herhangi bir olumlu gelişmeye, projeye yokuz ve parmağımızı kıpırdatmayız' demektir. Erkek eril zihniyetle yönettiğiniz ülkemizde kadının görünür olmasını istemiyorsunuz çünkü kadınlardan korkuyorsunuz! Bilmenizi isterim ki kadınların oylarıyla geldiğiniz iktidarınızdan, yine kadınların oylarıyla gideceksiniz.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158