ADÜ’de ilk kez canlı operasyonla böbrek nakli gerçekleşti

ADÜ’de ilk kez canlı operasyonla böbrek nakli gerçekleşti

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı bünyesindeki Organ Nakli Bölümünde ilk kez canlı operasyonla böbrek nakli gerçekleşti.
 
Organ Nakli Bölümüne başvuran 16 yaşındaki hasta,  Organ Nakli Sorumlu Hekimi Genel Cerrah Doç. Dr. Murat Yılmaz ve Genel Cerrah Doç. Dr. Mahir Kırnap tarafından muayene edildi. Yapılan kontroller ve tetkiklerin ardından annesinin böbreğinin uyumlu olduğu belirlenince annenin böbreğinin canlı operasyonla oğluna nakline karar verildi. 

Organ Nakli Ekibi Genel Cerrah Doç. Dr. Murat Yılmaz ve Doç. Dr. Mahir Kırnap, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümünden Doç. Dr. K. Varlık Erel, Pediatrik Nefroloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez ve Öğretim Üyesi Doç. Dr Dilek Yılmaz’dan oluşan ekibin gerçekleştirdiği organ nakli operasyonu başarılı şekilde yaklaşık iki saat sürdü. 

“ÇOCUKTAN VE CANLI NAKİLLERE ÖNEM VERİYORUZ”
ADÜ Hastanesinde ilk kez canlı çocuk organ nakli gerçekleştiren ADÜ Organ Nakli Bölümü Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Eyüp Murat Yılmaz, bugüne kadar 26 böbrek naklini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Daha önce kadavra ve yetişkin ağırlıklı nakiller yapmaktaydık. Pediatrik Nefroloji Ana Bilim Dalı ve diğer pediatri bölümlerinin katkıları ile birlikte artık çocuktan ve canlı nakillere de önem vermeye başladık. Ameliyatımız iki saat sürdü. Anneden aldığımız böbreği oğluna taktık. Ameliyatımız çok başarılı geçti. Anne ve oğlunu serviste takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

“BU AMELİYAT ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN İLK OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR”
Türkiye'de çok az merkezde çocuklara organ bağışının yapıldığını kaydeden Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ender Demirkıran, "Bu ameliyat Aydın Adnan Menderes Üniversitesi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Annenin ve çocuğun durumu şu an için gayet iyi. Bu tip vakaların üniversitemizde yaygınlaşarak artacağını ümit ediyoruz." dedi.

Organ nakli ekibinden Genel Cerrah Doç. Dr. Mahir Kırnap, “Ülkemizde bilimi bir adım daha ileriye götürüyorsak, ülkemize bir çivi daha çakıyorsak bu bizi mutlu eder. Başarılı bir böbrek nakli yaptık, böbrek çalışıyor.” İfadelerine yer verdi.

Türkiye'de 80 binin üzerinde kronik böbrek hastası olduğunu belirten Pediatrik Nefroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez, "Böbrek nakli yapılan 3 bin civarında yetişkin ve çocuk dahil hastanın 600'ü çocuk hasta olduğu bilinmektedir. Türkiye genelinde 20 merkezde bu nakiller gerçekleştirilmektedir. Bizim de bu merkezlerin arasında olmamızdan dolayı oldukça mutluyuz, gururluyuz. İyi bir ekip ruhunu yakaladığımıza inanıyorum.” ifadelerini kullanarak sırada birçok nakil bekleyen hastalarının olduğunu ve nakillere devam etmek istediklerini aktardı.

Oğluna böbreğini vermekte hiç tereddüt etmediğini söyleyen hastanın 57 yaşındaki annesi,  "Oğlumun sağlığı için gözümü kırpmadan böbreğimi vermek istedim. Bütün evlatlarım için de aynısı geçerli. Şu anda da sağlığımız çok şükür yerinde. Bir anne olarak çok mutluyum. Oğlum sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürecek. Hocalarımızın hepsi de birbirinden iyi ve güzel insanlar. Hepsi bizlere çok iyi davrandılar ve çok güzel bir ameliyat geçirdik." dedi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158