Aydın'da aşı çalışması nasıl yapılacak?

Aydın'da aşı çalışması nasıl yapılacak?

Aydın Kovit-19 Aşılama Platformu, koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 'Aşılar, bulaşıcı hastalık salgınlarının önlenmesi ve kontrol edilmesi için de kritik öneme sahip' olduğu vurgulanan açıklamada,  "Aşıyı en kısa zamanda halkımıza ulaştıracağız", denildi. 

Aydın Kovit-19 Aşılama Platformu çatısı altında toplanan Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Aydın Efeler Belediyesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aydın Diş Hekimleri Odası, Aydın Eczacı Odası, Aydın Tabip Odası, Aydın Veteriner Hekimleri Odası, Aydın Aile Hekimleri Derneği tarafından toplantı düzenlendi. Aydın Covid-19 Aşılama Platformu koronavirüs aşıyla ilgili toplantının ardından basın açıklaması düzenledi.  

Yapılan basın açıklamasında "Aşılama, her yıl milyonlarca hayat kurtaran küresel bir sağlık başarı öyküsüdür. Aşılama ile difteri, tetanoz, boğmaca, grip ve kızamık gibi hastalıklardan her yıl 2-3 milyon ölüm engellenmektedir. Aşılar, bulaşıcı hastalık salgınlarının önlenmesi ve kontrol edilmesi için de kritik öneme sahiptir. Bu gün itibari ile, dünya üzerinde 80 milyondan fazla kişinin hastalandığı ve 1.777.128 kişinin öldüğü Kovit-19 pandemisinden çıkış yolumuzda aşılar en önemli mücadele aracımızdır. 

Ülkemizde de güvenli ve etkili Kovit-19 aşılarının temini ile ilgili süreçler tamamlanmak üzeredir. Çok yakın bir dönemde vatandaşlarımıza uygulanmaya başlayacaktır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu ölçekte bir erişkin aşılaması çalışmasının örneği bulunmamaktadır. Bu nedenle, risk gruplarını hakkaniyetle önceliklendiren ve en hızlı şekilde aşıların yapılmasını sağlayacak şekilde sürecin çok iyi planlanması gerekmektedir. 

Bu nedenle, Aydın ilinde bu sürecin yürütülmesi ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri 29.12.2020 tarihinde bir araya gelmişlerdir. COVID-19 aşılamasının ilimizdeki planlaması ile ilgili yapılması gerekenler, olası sorunlar ile ilgili alınması gereken önlemler ve farklı kurum ve kuruluşların sürece katkı vermek ile ilgili olanakları değerlendirilmiştir. İlimizde bu süreç, bilimsel ve etik ilkeler doğrultusunda, işbirliği ve eşgüdümle yürütülecektir. Halkımızın sağlığı ve etkili ve güvenli bir COVID-19 aşısının onlara en kısa zamanda ulaştırılması en önemli önceliğimizdir." ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 21:52
YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158