Başkan Atay’dan jeotermal şirketlerine: 2 değil 4 milyon verelim siz gidin

Başkan Atay’dan jeotermal şirketlerine: 2 değil 4 milyon verelim siz gidin

Özel bir televizyon programına konuk olan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, jeotermal enerji santralleriyle ilgili soruya verdiği cevapla ilgi çekti.

Efeler Belediye Başkanı Atay, geçtiğimiz hafta katıldığı ve canlı olarak yayınlanan bir televizyon programında; sunucunun, jeotermal enerji şirketlerinin Efeler Belediyesi’ne aktaracağı 2 milyon liranın kullanımıyla ilgili sorusuna, “Efeler Belediyesi olarak 2 değil 4 milyon lirayı biz onlara verelim, şirketlerini kapatıp gitsinler” diye cevap verdi.

Başkan Atay’a; JESDER Başkanı Ufuk Şentürk’ün, “2 Aralık’ta yayınlanan kanunla birlikte jeotermal şirketlerin cirolarının yüzde biri kadar idare payı adı altında bir devlet payı kesiliyor ve bunu her yıl Mart ayında beyan edip, Haziran ayında tek seferde belediyelere yatıracağız. Efeler Belediyesi için 2 milyon civarında bir bedelden söz ediyoruz. Yerel yönetimler için büyük bir bedel.  Umarım belediyeler bu parayı kullanırken jeotermali unutmazlar ve jeotermal algısını değiştirmek için jeotermal harcamalarında kullanırlar. Biz bu bedelleri yatırıp, takipçisi olacağız.” sözleri hatırlatıldı.

“MECLİSTEN OY BİRLİĞİ İLE KARAR ÇIKAR”
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, enerji üretimine değil, yaşam haklarının ellerinden alınmasına karşı olduklarını belirterek, “Girne ve Mimar Sinan Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız sabahları çürük yumurta kokusuyla uyanıyor. Halkım bunu hak etmiyor. Efeler’in dört bir yanı jeotermallerle çevriliyor. Tanrı’nın bize bahşettiği incir ve zeytin gibi zenginliklerimiz zarar görüyor. Efeler Belediyesi’ne bahsettiğiniz gibi bir para yatırımı söz konusu değil, oradan gelecek rakama ihtiyacımız da yok. Efeler Belediyesi olarak biz jeotermal şirketlerine 2 milyon verelim ve karşılığında şirketlerini kapatıp gitsinler. Efeler halkı 2 milyon vermeye razı, 4 milyon bile veririz ve meclisten oy birliği ile karar çıkar.” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet KAÇMAZ
Mehmet KAÇMAZ - 12 ay Önce

Başkanım , JES' lere vereceğimiz 4 milyon değil 4 kuruş bile olamaz , olmamalı da.
Bugüne kadar Çevreye ve insan sağlığına verdiği zararları tazmini de yapıp derhal kapatılmasını talep etmeliyiz. Yeterince maddi ve manevi desteği zaten devleti eline geçirmiş olan Tek Adam Rejiminden alıyorlar.

Mehmet akbulut
Mehmet akbulut @Mehmet KAÇMAZ - 12 ay Önce

Arkadaşlar,başkan ironi yapmış,elbette parayla olacak iş değil bu

Mehmet akbulut
Mehmet akbulut @Mehmet KAÇMAZ - 12 ay Önce

Arkadaşlar,başkan ironi yapmış,elbette parayla olacak iş değil bu

Meral
Meral - 12 ay Önce

Jeotermaller kazanclarinin yüzde birlik kısmı 2 milyon,kazançlarının zekatı mi acaba, havamıza,suyumuza,toprağımıza verdiği zararın ,güzel ŞEHRİMİN DAGİNDAN YAG,OVASİNDAN BAL AKAR
Yerine HERYERİNDEN ZEHİR AKITIYORLAR. TUM TRT. YAYİNLARİNİDA HECTEK OLARAK (ÖZÜ SÖZÜ İNSAN) YAZIYOR .ANCAK ONCE ENERJİ ,Sonra HASTALİKLAR PENÇESİNDE ÖLÜM,AYDİN VE ÇEVRESİNE.

Gülten şimşek
Gülten şimşek - 12 ay Önce

Teşekkürler Başkanım.İyiki varsınız.Allah sizden razı olsun.Ve yine HALKIM dediniz.Örnek bir başkansınız.

liste
SIRADAKİ HABER

banner158