Başkan Çerçioğlu sert çıktı “Kadının cansızına bile tahammül edemiyorsunuz”

Başkan Çerçioğlu sert çıktı “Kadının cansızına bile tahammül edemiyorsunuz”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 8 Mart dünya kadınlar gününde kadın ve erkeği sanatla eşitlemeyi hedefleyen bir yarışmayı meclis oylamasına sundu. 8 Mart nedeniyle yapılması planlanan “Kadın temalı soyut heykel" yarışması düzenlenmesine red oyu veren AKP meclis üyelerinin olumsuz yaklaşımları kadın ve sanata olan bakış açılarını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı 2. toplantısı gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu başkanlığında, Şükran Güngör-Yıldız Kenter Tiyatro salonunda yapılan toplantıda, AKP gurubunun 8 Mart nedeniyle yapılması planlanan “ Kadın temalı soyut heykel“ yarışması düzenlenmesi ile ilgili maddeye ret oyu vermesi tartışma yarattı.. AKP gurubunun bu tutumuna sert tepki gösteren Başkan Çerçioğlu, "Bu ülkede her gün kadın cinayeti işleniyor her gün yüzlerce kadın şiddete maruz kalıyor sanatla kadınla erkeğin eşit olduğunu anlatalım dedik ve siz red verdiniz. Kadından bu kadar korkmayın, cansızına bile tahammül edemiyorsunuz” sözleri ile AKP gurubuna yönelik çok sert eleştiride bulundu.

Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu, 8 Mart dünya kadınlar gününde kadın ve erkeği sanatla eşitlemeyi hedefleyen bir yarışmayı meclis oylamasına sundu. 8 Mart nedeniyle yapılması planlanan “Kadın temalı soyut heykel" yarışması düzenlenmesine red oyu veren AKP meclis üyelerinin olumsuz yaklaşımları kadın ve sanata olan bakış açılarını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

BAŞKAN ÇERÇİOĞLU'NDAN SERT ÇIKIŞ: KADINLARDAN BU KADAR KORKMAYIN.

AKP gurubunun bu olumsuz bakış açısı, tavrı ve eleştirilerine sert tepki gösteren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ülkede yaşanan kadın cinayetlerine ve şiddetine dikkat çekerek

“Sayın meclis üyeleri, değerli belediye başkanları, bu olumsuz sözleri bir kadın olarak işitmekten hicap duyuyorum. Gerçekten ne söyleyeceğimi bile bilmiyorum. Biz Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak Kadın ve Aile Komisyonu kurduk. Artı, Daire Başkanlığı kuruldu. 12 yıldır Belediye Başkanıyım. Kadın bir Belediye Başkanıyım. 12 yıl boyunca kadınlara hizmet ettik. Hizmet etmeye de devam ediyoruz. Bir çok kadın kooperatifi kurduk. Eşitleri arasında kadınları tercih ettik işe alırken, ama şu anda sayın meclis üyesi çarpıtarak kadınlara yeteri kadar ilgi gösterilmediğini söylüyor. OECD ülkeleri içinde en çok kadına şiddet ve kadın cinayetleri bizim ülkemizde yaşanıyor malesef. Ben bunu üzülerek ifade ediyorum. Önümüzde bir 8 mart var. İstedik ki Aydın gibi ismi Aydın olan bir kentte bir farkındalık yaratalım. Sanatla kadın ve erkeğin eşitliğini anlatmak istedik buna bile karşı çıkılıyor. Kadın dendiği zaman nüfusun yarısı, bütün kadınları kapsayan soyut bir heykel yarışması açıyoruz. Sanata, sanatçıya hem değer veriyoruz hem de kadınla erkeğin eşit olduğunu, sanatla anlatmaya çalışıyoruz. Tamamen düşüncemiz bu yöndedir ama kalktınız nasıl bir düşünce yapısı söyleyecek hiçbir şey bulamıyorum.” dedi.

Oylama sırasında da “Sayın, divanımız kadınlardan oluşmaktadır” hatırlatmasında bulunan Başkan Çerçioğlu, ‘"Konuyu çarpıtıyorsunuz’ şeklinde gelen bir eleştiriye de, “Asla çarpıtmadım, kadın konusunda asla çarpıtmadım. Bu ülkede her gün kadın cinayeti işleniyor her gün yüzlerce kadın şiddete maruz kalıyor sanatla kadınla erkeğin eşit olduğunu anlatalım dedik ve siz red verdiniz. Kadından bu kadar korkmayın, cansızına tahammül edemiyorsunuz” şeklindeki sözleri ile tepkisinin dozunu arttırdı.

AKP GURUBUNA BİR SERT TEPKİDE BAŞKAN GÜNEL'DEN GELDİ

Büyükşehir Belediye Meclisinde, AKP gurubunun Kadına ve sanata yönelik bir projede takındığı olumsuz tavra tepki gösteren isimlerden biri de Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel oldu. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun sert tepkisinin ardından söz alan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, "Bugün kadın katliamlarından bir simge haline gelen Özgecan'ında katledildiği, ölüm yıl dönümü. Ölüm yıl dönümünde kadınla ilgili bir sanatla, kadın ve erkeğin eşitliğinin ifade edilmesine ilişkin bu şekilde ifadede bulunup ki, bence yaptığınız ifade Elma ile Armut'u toplamak gibi. Biraz önce Başkanım anlattı kadınlarla ilgili bir çok şey yapıldı ve yapılmaya devam edilmektedir, ama bir taraftan kadının sanatla ifadesi söz konusu olduğunda buna çok güzel süslü laflarla bahane buldunuz ve muhtemelen vetoyu kullanacaksınız. Ben bununla ilgili tek cümle söylemek istiyorum, Bu olay, kadına duyulmayan saygının süslü sözlerle ifade edilme biçimidir. Benim tek bildiğim, tek duyduğum, tek gördüğüm bugün bu mecliste bu olmuştur ben sizi tebrik ediyorum. Aslında size bu cevapları vermesi gereken grubunuzdaki kadın üyelerinizin olması lazım, umarım bir cevapları olur sizlere” AKP gurubunu eleştirdi.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158