YKKED’nin başkanı Çomakçı oldu

YKKED’nin başkanı Çomakçı oldu

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen genel kurulda Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Aydın Şubesi’nin başkanı Remzi Çomakçı oldu. Çomakçı, “Köy Enstitülerinin yakmış olduğu aydınlanma ışığını söndürtmeyeceğiz” dedi.

8’inci Olağan Genel Kurulu’nu 27 Mart’ta gerçekleştiren YKKED Aydın Şubesi’nde seçilen yeni yönetim, kendi içinde görev dağılımı gerçekleştirdi. Şubenin yeni başkanı Remzi Çomakçı oldu.

Başkan yardımcılığına Hasan Öğdüm, sekreter üyeliğe Nurgül Demir, sayman üyeliğe Metin Devrim’in getirildiği yönetimde Nesrin Çıldır, Mustafa Ünver ve Doğan Erhotamış üye olarak görev aldı.

Denetleme kuruluna ise Sadi Çavaş başkan, Abdülkadir Kıvrak başkan yardımcısı, Sebahattin Yücedağ ise üye olarak yer aldı.

Yeni döneme ilişkin açıklamada bulunan Çomakçı, “Derneğimizin amacı: Mustafa Kemal Atatürk ve “Cumhuriyet Eğitim Devriminin” kurucularına sahip çıkmak, Cumhuriyet eğitim devriminin ilerici, aydınlanmacı, laik, demokratik, bilimsel eğitim felsefesini geliştirerek günümüze taşımaktır. Köy Enstitüsü ilkelerini yaşama geçirmek. Köy Enstitüsü kültürünün, eğitim modelinin doğru algılanmasını ve gelecek kuşaklara taşınabilmesini sağlamak. Bilim çevrelerinin ve toplumun ilgisini bu konuya ve kazanımlarına yönlendirecek çalışmalar yapmaktır” ifadelerini kullandı.

“AYDINLANMA IŞIĞINI SÖNDÜRMEYECEĞİZ”
Çomakçı, “Köy Enstitülerinden yetişenlerin yaşam öykülerini, ürettiklerini ve kazanımlarını, kitap, anı, belge, resim, nota, bilimsel çalışma ve benzeri ürünlerinden yararlanarak yaşatmak; gelecek kuşaklara taşımak için arşiv, kitaplık, müze, sergi, fuar ve benzeri yerler oluşturmak, konu ile ilgili yayınlar yapmaktır. Bizler YKKED Aydın Şubesinin 8. Dönem Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri olarak yukarıda belirttiğimiz amaçları gerçekleştirme gayreti içinde olacağız. Diğer yandan aramıza yeni üye arkadaşlar katarak, üyelerimiz arasında eğitim, bilim, kültür ve sanat çalışmaları yaparak, Köy Enstitülerin yakmış olduğu aydınlanma ışığını söndürtmeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158