CHP Aydın Milletvekili Yıldız'dan hükümete tepki

CHP Aydın Milletvekili Yıldız'dan hükümete tepki

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Ulaştırma Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde söz aldı. CHP’li Yıldız, “Yap-işlet-devret modeli maalesef Türkiye'de, yap-işlet-soy modeli olmuştur” sözleriyle hükümeti eleştirdi.

TBMM’de devam eden Ulaştırma Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız meclis kürsüsünden konuşma yaptı. CHP’li Yıldız, bütçe görüşmelerinde Ulaştırma Bakanlığının uygulamalarını ve projelerini eleştirerek, “Değerli arkadaşlar, yap-işlet-devret modeli maalesef Türkiye'de, yap-işlet-soy modeli olmuştur. Size bir örnek vereceğim. Osmangazi, Yavuz Selim, diğer otoyolların dışında, kendi bölgemden. Daha yeni, Aydın ile Denizli arasında on sekiz yıldır beklediğimiz otoyolun ihalesi yapıldı. Biz de on sekiz yıldır bekliyoruz. AKP bu yolu yapacak, Aydınlı vatandaşlar Denizli'ye giderken rahat rahat gidecekler, 6 lira para ödeyecekler. 'Niye 6 lira ödüyorum, niye?' diyorum çünkü İzmir ile Aydın arasına yapılan otoyol artı çift gidiş-dönüş tünel var. Ben, İzmir'den arabamla Aydın'a giderken 6 lira ödüyorum ama bir ihale oldu, bir inceleme yaptım, bir baktım ki ne 6 lirası, ne 7 lirası, ne 8 lirası tamı tamına 60 lira yapmışlar, 60 lira yani 10 katı. 125 kilometre Aydın-İzmir arası, 125 kilometre Aydın-Denizli arası arkadaşlar. 60 lira! O yolun maliyetine bakıyorum, 400 ila 450 milyon euro maliyeti var. Yani Ulaştırma Bakanı onu ihaleye çıkarsaydı, bir açık ihale olsaydı, belki de 350'ye de yapılabilirdi. O zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oraya 60 lira değil de 6 lira ödeyeceklerdi" ifadelerini kullandı.

"Bu yetmiyormuş gibi 35 bin araba garantisi verdiniz" diyen Yıldız, şunları kaydetti:

"Bu, yılda ne yapıyor biliyor musunuz arkadaşlar? 92 milyon euro yapıyor, 92 milyon euro. Bu bir yılla yetmiyor, tam on yedi yıl yandaş müteahhide Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak her yıl 92 milyon euro para ödemek zorundayız. O yetmiyor, 35 bini geçtikten sonra, farz edelim üç yıl sonra 50 bin araba geçti oradan, 15 bin araba farkı yine o müteahhidin cebine giriyor yani devlete girmeyecek. Bu da bu sistemle resmen yap-işlet-soy modeli olarak önümüze getiriliyor. Değerli arkadaşlar, yap-işlet-devret modelinde yaptığınız bütün işlerin hepsinde yanlışlık var. İşte onun için Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı, Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki: ‘Ben gelir gelmez Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında yap-işlet-devret modellerinin hepsini kamulaştıracağım.’ Evet, bunu yapmak zorundayız. Düşünün yani 1 lira koyuyor, 9 lira kazanıyor. Bu parayı kim veriyor? Cebinizden mi ödüyorsunuz? Sayın Bakanlar, size soruyorum. Sizden önceki Bakan neden görevden alındı Sayın Bakan? Soru soruyorum: Sizden önceki Bakan, Sayın Turan'ı neden görevden aldınız, biliyor musunuz? Haksızlığa tahammül edemedi, sarayın talimatına uymadığı için görevden alındı.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158