CHP İl Başkanı Çankır: Ayrıştırma dilinin sonuçları

CHP İl Başkanı Çankır: Ayrıştırma dilinin sonuçları

Aydın İmam Hatip Lisesi’nde 3 öğrencinin derse sarık ve şalvarla girdikten sonra öğretmeni tehdit etmelerine CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır sert tepki gösterdi. Başkan Çankır, “Ayrıştırma dili kullanarak kindar bir nesil yetiştirmeye çalışanların sonuçlarını bugün her yerde yaşamaktayız” dedi.

Aydın İmam Hatip Lisesi'nde görev yapan kadın öğretmen E. S, 15 Kasım günü, hafta sonları diğer öğrenciler gibi müfredat derslerini okulda gören açık imam hatip lisesi 9-C sınıfı öğrencilerinin, Arapça dersine girdi. Sınıftaki öğrencilerden 3'ünün şalvarlı-sarıklı sınıfta oturduğunu gören öğretmen, “Ortaöğretim Yönetmeliği'ne” göre, sarıklarını çıkarmalarını istedi. Öğrencilerden M.H.K, “Sen benim sarığımı çıkaramazsın. Kadın başına konuşma, zaten saçını başını açıp gelmişin, kadın-madın demem döverim” diyerek, öğretmenin üzerine yürüdü.

Başkan Çankır tepki gösterdi
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “Aydın İmam Hatip Lisesi'nde bir öğrenci derse sarıkla girmesine öğretmen uyarıda bulunuyor, öğrenci ise senin dedelerin dedelerimi astı, başın da zaten açık, kadın falan dinlemem seni döverim bak diye karşılık veriyor. Ayrıştırma dili kullanarak kindar bir nesil yetiştirmeye çalışanların sonuçlarını bugün her yerde yaşamaktayız. Okullarda öğretmenlere karşı saldırılar ve saygısızlıklar artarak devam etmektedir. Sarıkla okula gitmek yasada dahi suç iken öğrenci bu cesareti nereden almaktadır? Cumhuriyet'e yönelik saldırılar, hükümet organında yer alan yetkili ve onların yandaşlarının açıklamaları bugün gelinen noktanın tek sorumlusudur. Cemaat ve tarikat yapılanlamaları ile birçok çocuğumuzun beyinleri yıkanıyor. 15 Temmuz'dan ders almayanlar koltukları uğruna yine saf tuttukları bu yapılarla öğrencilerimizin geleceklerini çalıyorlar” dedi.

Başkan Çankır açıklamasının devamında şunları söyledi:
Öğretmenlerimiz bu ülkenin geleceğine yön veren evlatlarımızın pusulasıdır. Öğretmenlerimize saygı duymalı, okullarımızın ise laik ve bilimsel bir eğitimle çocuklarımızın gelişimine katkı sunmaları gerekmektedir. Cumhuriyet ile benimsenmiş, laiklik ile harmanlanmış, Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirleri ile aydınlanmış nesillere ihtiyaç duyduğumuzu, tüm siyasi anlayışların benimsemesi gerektiğini 15 Temmuz'da gördük.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158