Sayıştay’dan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tam not

Sayıştay’dan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tam not

Türkiye’nin en üst denetim organı Sayıştay’ın 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre, Aydın Büyükşehir Belediyesi Sayıştay denetiminden tam not aldı. Yaklaşık 1 milyar TL bütçe kullanan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde tek kuruş kamu zararı tespit edilmedi. Başkan Çerçioğlu ile kadrosunun özverili çalışmalarıyla Aydınlılardan toplanan paralar yeniden Aydınlıya hizmet olarak döndü.
 
Gazete Aydın'ın haberinde, Türkiye’nin en üst denetim organı olan Sayıştay tarafından her yıl düzenli olarak denetimler sonrasında kamuoyuyla paylaşılan raporlarda Aydın Büyükşehir Belediyesi bir kez daha tam not aldı. Geçtiğimiz yıl da aynı şekilde denetimden geçen ve hiçbir soruna rastlanmaya Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde bu yılda tek kuruş kamu zararı tespit edilmedi.

Sayıştay tarafından açıklanan raporların ardından en dikkat çeken bulgular AKP’li Büyükşehir Belediyeleri’nden geldi. Sayıştay denetçilerinin bazı AKP’li ilçe, il ve Büyükşehir belediyelerinde yaptıkları incelemelerde hayali danışmanlık ihaleleri, sınavsız memur atamaları, yandaşa kadro dağıtılması gibi çok sayıda usulsüzlük tespit edildi.

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE PERSONELİNE BÜYÜK ÖVGÜ
Raporda “Kurumun önemli bir avantajı da performans ölçüm, iç kontrol, risk yönetim sistemlerinin geliştirilerek sürdürülmesini yöneten, bu kapsamdaki çalışmaların liderliğini üstlenen, bilgi ve bilinç düzeyi gelişkin, adanmışlık duygusu ile görev yapan eğitimli bir kadroya sahip olmasıdır. Arzu edilen gelişme bu bilinç ve motivasyonun kurumun tüm birim ve çalışanlarını sarmalamasıdır” ifadelerine yer verildi. Özellikle “Bilgi ve bilinç düzeyi gelişkin, adanmışlık duygusu ile görev yapan eğitimli bir kadroya sahip olmasıdır” tespiti yapıldı.

Sayıştay’ın tespitleri, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kadrosunun da ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne serdi.

BU GURUR ÖZLEM ÇERÇİOĞLU’NUN
Göreve geldiği günden itibaren Aydınlıların büyük güven duyduğu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, belediyede yapılan işlemlerde kamunun hakkını ne denli gözettiği de raporlara yansıdı. Başkan Çerçioğlu’nun yönetimindeki Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde hiçbir kamu zararı ve usulsüzlüğe de rastlanmadı.

Sayıştay denetçileri, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile ilgili hazırladıkları raporda şu ifadelere yer verdi:
“Başarılı bir iç kontrol sisteminin varlığı için kontrol ortamı temel önemdedir. İyi bir kontrol ortamının belirleyici özelliği de şüphesiz kurum üst yönetimi başta olmak üzere tüm çalışanların sistemin yapılandırılması ve işlerliğinin sağlanmasındaki olumlu ve yapıcı yaklaşımlarıdır. Sistem gerekliliklerinin farkındalığı ve yerine getirilmesine ilişkin somut unsurlar değerlendirildiğinde, Aydın Büyükşehir Belediyesi üst yönetim ve çalışanlarının iç kontrol sistemi ve kurumsal risk yönetimi işleyişine ilişkin pozitif ve destekleyici tavır sergiledikleri anlaşılmaktadır. Aydın Büyükşehir Belediyesi üst yönetim ve çalışanlarının iç kontrol sistemi ve kurumsal risk yönetimi işleyişine ilişkin pozitif ve destekleyici tavır sergiledikleri anlaşılmaktadır”
Sayıştay’ın görüşünü etkilemeyen ufak bulgular
Raporda Sayıştay’ın olumlu görüşünü etkilemeyen taşınmaz kayıtları, işçilerin yıllık izinleri, yayın kuruluşlarından hizmet alınması ve sözleşmeli personelin sosyal denge tazminatları ile ilgili önemsiz küçük bulgular tespit edildi.
Ben hiçbir zaman Aydınlıların başını öne eğdirmeyeceğim diyen Başkan Çerçioğlu’nun ne denli titiz ve hesaplı hareket ettiği de resmi rapor ile belgelenmiş oldu. Böylece kamuoyunda bir süredir asılsız, tamamen içi boş mesnetsiz suçlamalarla karalama kampanyası başlatan güruha da direk Türkiye’nin en yüksek hesap yargısı olan Sayıştay Başkanlığı tarafından en net ve tartışmaya kapalı bir cevap verilmiş oldu.

SAYIŞTAY DENETÇİLERİ DİDİK DİDİK İNCELEDİ
Sayıştay denetçileri tarafından Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hesap ve işlemlerinin incelendiği öğrenildi. Sayıştay denetim görüşünde “Aydın Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılına ilişkin yukarıda belirtilen ve ekte yer alan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, “Denetim Görüşünün Dayanakları” bölümünde belirtilen hesap alanı hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

USULSÜZLÜK TESPİT EDİLEMEYİNCE RAPORDA KISA OLDU
Aydın Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yayınlanan rapor, kamuoyunun alışık olduğunun aksine sadece 8 bölüm ve 20 sayfadan oluştu. Sayıştay denetçilerinin hata bulamaması nedeniyle kısa süren rapor, akıllara bazı AKP’li belediyelerde tespit edilen kamu zararı ve usulsüzlüklerin sayfa sayfa raporlanmasını getirdi.

AYDINLILAR GURURLU
Sayıştay’ın yayınladığı raporlar Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da gündeme oturdu. Başkan Çerçioğlu’nun yönetimindeki Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin denetim raporlarının gurur verici olduğunu söyleyen Aydınlılar, “ Topuklu Efemiz Özlem Çerçioğlu’na bize bu gururu yaşattığı için teşekkür ederiz. Son günlerdeki anketlerde %60’a varan başarıyı yakalamasının tesadüf olmadığını da bir kez daha gördük. Aydınlının gönlü rahattır. Her kör kuruşu kılı kırk yararak harcayan bir başkanları var” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158