Vali Aksoy: Engellileri anlamak için empati kurmalıyız

Vali Aksoy: Engellileri anlamak için empati kurmalıyız

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, engelli olmanın kimsenin kendi tercihi olmadığını belirterek, “Bizim de engelli bir insan olabileceğimiz gerçeğini unutmamamız gerekir” dedi.

Vali Hüseyin Aksoy, yayımladığı mesajda her yıl 3 Aralık tarihinde kutlanan Dünya Engelliler Günü’nün engelli vatandaşların sorunlarının gündeme getirilmesi, bunlara çözüm üretilmesi ve tüm halkın bu konuda duyarlılığının artırılması bakımından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Engelli bireyler ve ailelerinin yaşadıkları sorunların toplumun ve tüm insanların ortak sorunu olduğunu ifade eden Vali Aksoy, “Şüphesiz ki, engelli olmak kimsenin kendi tercihi değildir. Engelli yurttaşlarımızın sorunlarını ve yaşadıkları zorlukları daha iyi anlayabilmek için empati kurmamız ve bir gün bizimde engelli bir insan olabileceğimiz gerçeğini unutmamamız gerekir. Engellilerimiz ve ailelerinin yaşadıkları sorunlar toplumun ve tüm insanların ortak sorunudur. Engelliler de herkes gibi, başka hiçbir sebeple değil; insan oldukları için onurlu bir yaşamı hak etmektedirler. Bu doğrultuda, Ülkemizde insan merkezli yönetim anlayışının başında engelli vatandaşlarımıza yönelik uygulamalar gelmektedir” diye konuştu.

POZİTİF AYRIMCILIK
Engellilere pozitif ayrımcılık uygulandığını dile getiren Vali Aksoy, şunları dile getirdi: “2005 yılında çıkarılan engelliler kanunu ve 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile engellilere yönelik pozitif ayrımcılık güvence altına alınmıştır. Bu güvence ile engelli kardeşlerimiz, spor, sanat, edebiyat, sivil toplum, siyaset ve iş dünyası gibi hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarılarla, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek olmakta ve göğsümüzü kabartmaktadırlar. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamdan kopmadan hayatlarını sürdürmeleri için meslek edinip üretken hale gelmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanması hepimizin ortak sorumluluğudur. Onlara göstereceğimiz ilgi ve sorunlarına bulacağımız çözümler, insana ve topluma duyulan saygının ve çağdaş toplum olmanın gereğidir.”

İLİMİZDE ENGELLİLERE YÖNELİK DANIŞMANLIK VE DESTEK HİZMETLERİ SÜRMEKTEDİR
Engelli vatandaşların hayata daha kuvvetli tutunması için herkese görevler düştüğünün altını çizen Vali Aksoy, “İlimizde engellilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmeti, engellilere ve ailelerine yönelik danışmanlık ve destek hizmetleri kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; daha iyi bir yaşam sürdürebilmelerine, geleceğe daha umutla bakmalarına ve hayattan beklentilerinin karşılanmasına, toplumsal farkındalığın artmasına vesile olması dileğiyle tüm engelli kardeşlerimizin, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, bir gün değil, her gün yanlarında olduğumuzu belirterek, selam ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158