Baydar: Adaylar yük olmamalı

Baydar: Adaylar yük olmamalı

CHP önceki dönem Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, genel seçimlerde milletvekilliğine aday adayı olduğunu ifade ederek, aday tespitinin önseçimle yapılması gerektiği çağrısında bulundu. Baydar, “Adaylar Çerçioğlu’na yük olmamalı” yorumunu da yaptı

2011 – 2018 yılları arasında CHP Aydın Milletvekili olarak parlamentoda görev yapan Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, zamanında veya erken yapılacak bir genel seçimde milletvekili aday adayı olduğunu belirterek, önseçim yapılması çağrısında bulundu.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ferdi Uzun ve yönetimine nezaket ziyareti gerçekleştiren Baydar, basın mensuplarının gündeme ilişkin soruların yanıtladı.

Konuşmasında merkezi iktidarı eleştiren Baydar, “Belediye bir şeyler yapıyor, çabalıyor, çırpınıyor ama devlet yatırımını az alıyoruz. Sağ soldaki AK Partili illere akıttığı parayı buraya dökmüyor. Biz CHP’ye oy verdiğimiz için cezalandırılıyoruz. Böyle olmamalı. Hakkaniyet bu değildir. ‘Elhamdülillah kul hakkı yemem diyorsun’ ama Aydın’da yaşayan bir buçuk milyon insanın kul hakkını yiyorsun. AK Partili vekillerin düşünmesi gereken budur. Para getirecekler. Aydın’a para gelecek. Para projeye gelir. Para projeye gelir. Projen yoksa para gelmez. ‘Baraj yaptık’ diyorlar onlar zaten devletin projeleri. Onlar yapılacak. 100 bin kişilik bir stadyum yapın göreyim sizi” diye konuştu.

“AYDIN, CEZALANDIRILMAYI HAK ETMİYOR”
Aydın’da sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığını savunan Baydar, “Burası bir merkez olmalı. Burası medeniyetler beşiği. Bunun devamını getirmemiz lazım. Vekillerimizin hayali olacak. Öyle bedava vekillik yok. İktidar oldun ne yapacaksın? Tartışmamız gereken bir konu: 50 yıl sonra Aydın nasıl olacak? Hangi önemli devlet yatırımları mutlaka iktidar tarafından yapılmalı? Bunları konuşacak yok. Büyükşehir yapsın… Büyükşehir hangisini yapacak? Bütçemiz belli zaten. Devlette para yok mu? Var. Konya’ya, Kayseri’ye parayı döküyorsun. Buraya bir şey vermiyorsun, CHP’ye oy verdiği için. Bu cezalandırmayı biz hak ediyor muyuz?” diye konuştu.

“ÜSTÜNDEN YÜKÜ ALIN”
Yeni dönemde nitelikli, proje ve idealleri olan siyasetçi profilinin önem kazandığını vurgulayan Baydar, “Koyarsınız kardeşim sandığı. Örgüt, daha doğrusu vatandaş en önemli kantardır. İki kantara çıkıyorsunuz önce örgüt veya parti üyeleri seçiyor. Arkasından Aydın’ın kantarına çıkacaksın. Aydın seçecek. Bir önseçim olduğu zaman hazır olduğumu ifade etmeye geldim. Önseçim yapıldığı takdirde Aydın’la ilgili her türlü projeyi, Aydın’ımızın önümüzdeki yıllarını tartışalım. Bizim partiden aday gösterilecek arkadaşlar Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu’na yük olmamalı. Çerçioğlu, bir de onları seçtirmek için uğraşmamalı. Kendisi zaten başarılı. Onun üstünden bu yükü alın” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158