CHP’li Yıldız: Bu yıl turizm neden yok sayılıyor

CHP’li Yıldız: Bu yıl turizm neden yok sayılıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde CHP grubu adına konuşan Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Turizm Bakanına “Bu yıl turizm neden yok sayılıyor” diye sordu.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde CHP grubu adına yaptığı konuşmasında “Türkiye'nin 2019 turizm geliri 34,5 milyar dolardı ve burada Turizm Bakanı çıktı, bunu övünerek söyledi. Bu corona virüsü çıktıktan sonra maalesef en büyük zararı turizm sektörü gördü.” diyen Milletvekili Hüseyin Yıldız şunları söyledi:

“Değerli arkadaşlar turizm öyle bir sektör ki, en az 36 tane birbirine bağlantılı üretici var; tarımı ilgilendiriyor, balıkçılığı ilgilendiriyor, eğlence sektörünü ilgilendiriyor. Şu an önümüzdeki 2020 yılında turizm sektörü yok sayılıyor. Neden yok sayılıyor? Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladığında, yani 15 milyar açıklandığında teşvik, hiçbir yerinde turizmci yoktu.

Değerli arkadaşlar, bir turizmci olarak, bu sene yıllık 40 milyar dolar para bekliyordunuz. Bu turizm sektörü devlet eliyle yapılan bir iş değil. Özel sektörün 200 milyar dolar yatırımı var, 1 buçuk milyon insan çalışıyor. Yani, önümüzdeki 2020 yılı turizminde o 1 buçuk milyon insan işsiz kalacak.

Değerli arkadaşlar, özellikle turizm ilçeleri de zor durumda. Turizm bölgesinde yazın olduğu zaman oranın geliri, restoranları, kafeleri, otelleri, tarımla ilgilenen tarım bölgeleri vesaire geçim kaynaklarını bundan sağlıyorlar. Şimdi, önümüzde turizm başladı maalesef uçaklar kalmıyor, ulaşım yok corona virüsünden dolayı. Yapacağınız tek şey var. Biliyorsunuz otelciler, genellikle oradaki limited şirketler, özellikle yılbaşından itibaren çekleri keserler, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında mal almak için belirli firmalara çek keserler. Bu çeki de neden erkenden kesiyorlar, malları garantiye alıyorlar? Çünkü her şey dahil sisteminde bunu yapmadığınız takdirde o işin içinden çıkamazsınız.

Bir: Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayının çekleri hangi bankalarda kullanılıyorsa o bankalardan ödenmesi gerekiyor, yani, işletmecilere uzun vadede kredi sağlamanız gerekiyor.

İki: O ilçe belediyelerinin geliri düşük olduğu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yani genel bütçe olarak oraya bir pay göndermeniz gerekiyor. Çünkü orada yazlıklar da var, yani nüfusu kışın 70 bin, yazın 200-300 bine çıkıyor. O yüzden altı ay boyunca belediyelere ek bütçe vermek zorunluluğunuz var.

Üç: Değerli arkadaşlar, buradan özellikle Turizm Bakanlığına sesleniyorum. Bir an önce çıkın, turizmde nasıl bir önlem alacağınızı anlatın. İnsanlar ateşin üzerinde, insanlar aç, susuz. Burada İşsizlik Fonu'nda 135 milyar TL olduğunu hepimiz biliyoruz.”

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158