CHP İl Başkanı Çankır: İktidar kontrolünü kaybetmiştir

CHP İl Başkanı Çankır: İktidar kontrolünü kaybetmiştir

Toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanan İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine tepkiler artıyor.

Dün gece Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Ali Çankır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile tepki gösterdi.

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,  “Bugün, gece 02 itibariyle İstanbul Sözleşmesi “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedildi. TBMM’nin iradesi hiçe sayıldı, kadınlar büsbütün korumasız bırakıldı. Kız kardeşlerimiz, size ve tüm kötü niyetinize karşın asla yalnız yürümeyecekler ve mutlaka sözleşmeyi geri getirip uygulayacağız.” dedi.

Başkan Çankır paylaşımının devamında, "İktidar artık raydan çıkmış, kontrolünü kaybetmiştir. Toplumu ilgilendiren her konuda kendi şahsi koltuk çıkarlarını düşünerek hareket etmesi kaybetme korkusundan.  Kadınları yok sayması, görmezden gelmesi, her gün işlenen kadın cinayetleri, yaşanan taciz ve şiddetlere sessiz kalarak İstanbul Sözleşmesinden geri çekilmesi ise iktidar zihniyetinin tam bir yansımasıdır. Hep söyledik yine söyleyelim... Bu iktidar ve bu zihniyetin artık ülkeye vereceği hiç bir şey kalmamıştır!” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158