İYİ Partili Sezgin’den çiftçiye acil destek çağrısı

İYİ Partili Sezgin’den çiftçiye acil destek çağrısı

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, koronavirüs salgını nedeniyle tarım ve sanayi üretiminde yaşanmaya başlayan sıkıntıları Meclis gündemine taşıyarak, yerli üreticilere acilen destek paketlerinin açıklanması gerektiğini belirtti.

Aydın Sezgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın pek çok yerinde tarım ve sanayi üretiminde hızlı bir düşüş yaşandığını belirterek, “küresel ekonomi ve tedarik zincirinin büyük risk altında olduğu bir ortamda, vatandaşlarımızın gıdaya erişiminde miktar ve fiyat açısından sıkıntı yaşanmamasına yönelik tedbirler alınması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda ülkemizde pamuk üretiminin de azaldığını ve tekstil sektörünün ithalata bağımlı hale geldiğini hatırlatan Sezgin, salgın nedeniyle küresel pamuk üretiminde yaşanacak düşüşün ülkemizdeki üreticiler tarafından telafi edilmesini sağlayabilmek amacıyla, pamuk üretiminin teşvik edilmesi ve üreticilere ödenen destek primlerinin artırılması çağrısında bulundu.

İYİ Parti Milletvekili Sezgin, salgının yarattığı koşullar ve alınan sert önlemler nedeniyle pek çok sektörün risk altında olduğunu vurgulayarak, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:
• Koronavirüs salgını nedeniyle gıda üretiminde ve ithalatında yaşanacak sıkıntılar göz önünde bulundurularak, çiftçiler başta olmak üzere gıda üreticilerine yönelik yeni teşvik ve desteklerin hayata geçirilmesi ve üreticilere verilen destek primlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar planlanmakta mıdır?
• Girdi maliyetlerinin azaltılması amacıyla, gübre ve mazot gibi girdi kalemlerinin üretici üzerindeki yükünü azaltmaya yönelik çalışmalar planlanmakta mıdır?
• Hammaddede büyük oranda dışa bağımlı hale gelen tekstil sektörümüzün koronavirüs salgını nedeniyle zarar görmesini önleyebilmek ve küresel pamuk üretiminde yaşanacak düşüşün ülkemizdeki üreticiler tarafından telafi edilmesini sağlayabilmek amacıyla, ülkemizdeki pamuk üretiminin teşvik edilmesine ve üreticilere ödenen destek primlerinin artırılmasına yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
• Sanayide üretimin durma noktasına geldiği bugünlerde, durgunluğun fırsata çevrilmesi amacıyla pamuk işleme tesislerindeki makinelerin yenilenmesine yönelik bir teşvik sisteminin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalarınız bulunmakta mıdır?

YORUM EKLE
liste
SIRADAKİ HABER

banner158