Sezgin; İhmal mi söz konusu

Sezgin; İhmal mi söz konusu

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın ili genelinde depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle güçlendirilmesi gereken 160 okul binasının durumunu Meclis gündemine taşıdı. Sezgin konuyla ilgili olarak "Bir ihmal mi söz konusu" diye sordu.

AKP AYdın Milletvekili Rıza Posacı'nın olası bir depremde Aydın'da yıkılma riski taşıyan 160 okul bulunduğuna dair açıklaması ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı önerge sundu.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Sezgin, Posacı’nın basına yansıyan açıklamalarına göre, okulların güçlendirme inşaatlarına 2019-2020 eğitim öğretim yılı sonunda aciliyet sırasına göre başlanacağını ve güçlendirme işlemlerinin 2 yıl içinde tamamlanmasının planlandığını belirterek, ‘Güçlendirme tamamlanmadan önce bir deprem olması durumunda bu okulların yıkılma riski bulunmakta mıdır?’ sorusunu Bakan Selçuk’a yöneltti.

AKP'li Posacı’nın açıklamaları çerçevesinde “söz konusu okulların tamamen çürük olduğu mu yoksa kısmen hasarlı ya da depreme dayanıksız olduğu sonucu mu çıkartılmalıdır” diye soran Sezgin, bu okullarda mevcut koşullarda eğitimin sürdürülmesinin riskli olduğunun altını çizdi. Aydın Sezgin, 2012 yılından bu yana Aydın’da sadece 4 okulda güçlendirme çalışması gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “160 okulda hasar ve/veya zafiyet bir anda mı ortaya çıkmıştır yoksa 8 yıldır devam eden bir ihmal mi söz konusudur? İhmal söz konusu ise, sorumlularına yönelik bir inceleme başlatılmış mıdır?” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER